پليمرهاي هوشمند (Shape Memory Polymers)

پلیمرهای هوشمند (Shape Memory Polymers)

پلیمرهای حافظه دار (Shape Memory Polymers)، پلیمرهای هوشمندی هستند كه توانایی بازگشت از یك فرم تغییر شكل یافته به شكل اصلی خودشان را دارند. این گروه از پلیمرها می‌توانند 2 و یا حتی 3 شكل را در خود ذخیره كنند و گذار و انتقال بین این شكل‌ها عمدتاً توسط تغییر دما به قطعه القا می‌شود.

 

تاریخ انتشار: 1395/11/26 / نوشته: زينب رشيدي
كشش (Drawing)

كشش (Drawing)

عملیات كشیدن به فرایندی كه در طی آن فلز از درون قالب به وسیله نیروی كششی،‌ خارج شود اطلاق می شود. بیشتر سیلان فلز درون قالب توسط نیروی فشاری كه از اثر متقابل فلز با قالب ناشی می شود، صورت می گیرد.

 

تاریخ انتشار: 1395/11/05 / نوشته: زينب رشيدي
معرفي تجهيزات كنترل ابعادي دستي و تصويري

معرفی تجهیزات كنترل ابعادی دستی و تصویری

كنترل ابعادی به عنوان یكی از پارامترهای مهم در كنترل كیفیت ، نیازمند وسایلی است كه بتواند با سرعت و دقت لازم اندازه های مورد نیاز را استخراج نماید.

زیرا كه باید مطمئن شویم قطعات بعد از عملیات تراشكاری به طور مناسب با یكدیگر مونتاژ (یا بر هم سوار یا منطبق) خواهند شد. در صورتیكه هنگام اندازه گیری بی احتیاطی شود و به طور صحیح عملیات اندازه گیری صورت نگیرد، ‌وقت و مواد مصرف شده، هدر رفته و كار انجام شده بی ارزش تلقی می گردد.

تاریخ انتشار: 1395/10/06 / نوشته: زينب رشيدي
متالورژي پودر

متالورژی پودر

دامنه استفاده از متالورژی پودر بسیار متنوع و گسترده بوده و در این رابطه كافی است به زمینه هایی همچون تولید رشته های لامپها، بوش های خود روانساز، متعلقات گیربكس اتومبیل، اتصالات الكتریكی، مواد ضد سایش قطعات توربین و آمالگم های دندانپزشكی اشاره شود. علاوه بر آن پودر فلزات در موارد و كاربردهایی چون صنایع رنگ سازی مدارهای چاپی، آردهای غنی شده مواد منفجره، الكترود های جوشكاری،  سوخت راكت ها، جوهر چاپ، باطری الكتریكی قابل شارژ، لحیم كاری و كاتالیزورها مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخ انتشار: 1395/09/06 / نوشته: زينب رشيدي
تيتانيوم و آلياژهاي آن (TITANIUM)

تیتانیوم و آلیاژهای آن (TITANIUM)

تیتانیوم یك عنصر شیمیایی با نماد Ti و عدد اتمی 22 است. تیتانیم یك فلز واسطه ی براق نقره‌ای رنگ است، چگالی كم و مقاومت بالایی دارد. این فلز به شدت در برابر خوردگی در آب دریا، تیزآب سلطانی و كلر مقاوم است.

تاریخ انتشار: 1395/08/17 / نوشته: زينب رشيدي
آلومينيوم و آلياژهاي آن Aluminum Alloy

آلومینیوم و آلیاژهای آن Aluminum Alloy

آلیاژهای آلومینیوم آلیاژهایی با خاصیت فلزی هستند كه معمولاً شامل 90-96% آلومینیوم بوده و علاوه بر آن دارای یك یا چند عنصر دیگر هستند كه به منظور بهبود خواص به آلومینیوم افزوده شده‌اند. معمولاً این آلیاژهای علاوه بر عناصر آلیاژی اصلی شامل چندین عنصر آلیاژی فرعی نیز هستند كه مقدار بسیار كمی داشته ولی تاثیر زیادی بر خصوصیت‌های آنها دارند

تاریخ انتشار: 1395/08/16 / نوشته: زينب رشيدي
شيرآلات صنعتي Industrial Valves

شیرآلات صنعتی Industrial Valves

شیر صنعتی یا وَلو (Valve) وسیله‌ای است كه برای قطع و وصل جریان سیال‌ها در خط لوله‌ها و شبكه‌های لوله‌كشی و محیط‌های صنعتی به كار می‌رود.

وظایف اصلی شیرهای صنعتی عبارتند از :

1) قطع و وصل كامل جریان

2) جلوگیری از بازگشت مایعات و گازهای عبور كرده

3) تنظیم عبور مقدار مورد نیاز مایعات و گازها

4) تنظیم و كنترل مقدار و فشار مایعات و گازها

5) كنترل و ایمن نگه داشتن دستگاه های تحت فشار

و اصولا شیرها در مواردی به كار می روند كه برای جریان سیال (اعم از مایع و گاز ) اختلاف فشار وجود داشته باشد .

تاریخ انتشار: 1395/08/12 / نوشته: زينب رشيدي
ديرگداز چيست ؟  (Refractories)

دیرگداز چیست ؟ (Refractories)

منابع مختلف تعاریف متفاوتی برای دیرگداز (Refractory) ذكر كرده اند، كه هر یك جنبه خاصی از دیرگداز ها را در نظر گرفته است. تعاریف قدیم تر، مواد نسوز را موادی می دانستند كه دماهای بیشتر از 1500 درجه سانتی گراد را تحمل كنند. تعریف كامل تر چنین است: مواد دیرگداز موادی اند كه به عنوان مصالح ساختمانی كوره ها به كار می روند و می توانند خواص فیزیكی خود را در دماهای بالا و شرایط محیطی كوره حفظ كنند. بدیهی است كه اهمیت یك دیرگداز فقط در پایداری حرارتی آن نیست، بلكه پایداری فیزیكی و شیمیایی آن در مقابل آثار مخرب محیط در دمای بالا نیز مطرح است. مثلا ممكن است نقطه ذوب یك دیرگداز حدود 2000 درجه سانتی گراد هم باشد، ولی نتواند مدت زیادی را در مقابل اثر سایشی و یا خوردگی مواد یا گازهای داغ دوام بیاورد.

تاریخ انتشار: 1395/08/09 / نوشته: زينب رشيدي
فرآيند اكستروژن فلزات چيست؟ Extrusion

فرآیند اكستروژن فلزات چیست؟ Extrusion

اكستروژن یكی از روش‌های شكل دهی شمشها یا فلزات نیم ساخته است كه برای كاهش ضخامت یا سطح مقطح این مواد به كار می‌رود. در این دستگاه از پیستونی قوی جهت اعمال بار یكنواخت بر قطعه مورد نظر و پرس كردن و فشار دادن آن در بدنه دستگاه استفاده می‌شود. از آنجایی كه اصطكاك میان بدنه دستگاه و قطعه زیاد است، درجه حرارت نیز زیاد می‌شود؛ بنابراین لازم می‌شود كه بدنه دستگاه هر چند بار خنك كاری شود. جهت خنك كاری از آب صابون یا روغن استفاده می‌شود. جنس بدنه این دستگاه باید مقاوم باشد تا بتواند تنشهای وارد بر آن را تحمل كند. جنس بدنه معمولاً از تنگستن كربوناید است.

تاریخ انتشار: 1395/08/04 / نوشته: زينب رشيدي
فورج چيست؟ Forging

فورج چیست؟ Forging

آهنگری (Forging) كار بر روی فلز توسط پتك كاری یا پرس كاری و در آوردن آن به یك شكل مفید است. آهنگری از قدیمی ترین هنرهای فلزكاری است و منشاء آن به زمان های بسیار دور باز می گردد. در این فرآیند نیروهای بزرگی به كار گرفته می شود و لوازم كار اغلب بسیار سنگین هستند.

تاریخ انتشار: 1395/08/03 / نوشته: زينب رشيدي
نوردكردن Rolling و انواع آن

نوردكردن Rolling و انواع آن

نورد یكی از روش های شكل دادن به فلزات می باشد. میزان و سرعت تولید در روش نورد در مقایسه با سایر روش های شكل دادن فلزات (اكستروژن كشش سیم آهنگری) بالاتر است. به همین دلیل علاوه بر مقاطع میل گرد ، شش گوش ، ناودانی ، تیر آهن ، سپری و ریل .... سایر مقاطع پیچیده را نظیر آرك معادن ، لوله ی درب ماشین های سواری ، پابند ریل شانه ، ماشین های كشاورزی ، رینگ داخلی چرخ كامیون .... و غیره را از روش های نوردی به دست می آورند.

تاریخ انتشار: 1395/08/02 / نوشته: زينب رشيدي
پلي اتيلن polythene  چيست؟

پلی اتیلن polythene چیست؟

امروزه پلی اتیلن در دنیا بیشترین تولید سالانه را دارد. مصرف 3/69 میلیون تن در سال و اختصاص 33 درصد از مصرف پلیمرهای اساسی، موید این نكته است كه پرمصرف ترین پلیمر جهان پلی اتیلن می‌باشد .

یكی از دلایل مصرف زیاد این نوع پلیمر، قیمت كم (مخصوصاً به دلیل چگالی كم هر پوندش حجم زیادی دارد) و دیگر خواص فیزیكی منحصر بفرد آن می‌باشد. پلی‌ اتیلن انعطاف‌پذیری بی‌نظیری داشته و نیازی به افزایش نرم‌كننده ندارد. این امر موجب كاربرد آن در ساخت بطریهای فشرده، فیلم‌ها و ورقها می‌گردد. ثانیاً مقاومت خوبی در مقابل بازها، اسیدها و نمك‌ها (به استثنای مواد اكسیدكننده قوی) نشان می‌دهد .

علت نگهداری پاك‌كننده‌ها در ظروف پلی اتیلن در مصارف خانگی همین امر است. ثالثاً پلی اتیلن مقاومت خوبی در مقابل آب دارد كه این امر بیانگر خواص الكتریكی خوب آن و استفاده از آن در كابلهای الكتریكی است.

تاریخ انتشار: 1395/08/01 / نوشته: زينب رشيدي
آلياژهاي برنج Brass و برنز Bronze

آلیاژهای برنج Brass و برنز Bronze

برنج : آلیاژی مقاوم و در عین حال فرمپذیر از مس و روی است. كه مصرف فراوانی در ساخت قطعات برقی و الكترونیكی از جمله كلیدها، پریزها، و سرفیشهای قطعات الكترونیكی سوكتدار و ... دارد.

برنز: آلیاژی از مس و قلع می‌باشد. از تركیب مس با عناصری همچون قلع ، آلومینیوم ، منگنز و یا فسفر تولید می شود

تاریخ انتشار: 1395/07/28 / نوشته: زينب رشيدي
چدن و انواع آن (Cast Iron)

چدن و انواع آن (Cast Iron)

چدن واژه ای عمومی است و كلیه آلیاژهای آهنی حاوی بیش از 2 درصد كربن را چدن می نامند.استفاده از واژه چدن در صنعت پسندیده نیست زیرا این معنای مشخصی ندارد و در حقیقت انواع مختلف چدن های خاكستری, چكش خوار, داكتیل(با گرافیت كروی), سفید, آلیاژی, و با گرافیت فشرده را در بر می گیرد. همه این چدن ها در صنعت چدن ریزی تولید می شوند,زیرا فنون ریخته گری و تجهیزات مورد نیاز برای تولید آنها مشابه است. اما خواص آنها تفاوت بسیار دارد, وهر نوع چدن نیز نمایانگر گروهی از چدنهای آلیاژی است.

تاریخ انتشار: 1395/07/25 / نوشته: زينب رشيدي
گالوانيزه كردن (Galvanization)

گالوانیزه كردن (Galvanization)

گالوانیزاسیون قطعات و سازه‌های فلزی به منظور جلوگیری از خوردگی و مقاومت بیشتر در مقابل تأثیرات آب و هوایی انجام می‌شود. آهن و فولاد از زمان پیدایش زندگی انسان را راحت كرده‌اند به دلیل راحتی تولید، دوام، و راحتی روش مونتاژ فولاد تقریباً همه جا بكار برده می‌شود بیشتر پیشرفت‌ها و ایجاد تكنولوژی‌ها با استفاده از فولاد بوجود می‌آید. خوردگی عامل بخش عمده‌ای از شكست و تخریب آهن و فولاد می‌باشد و جلوگیری از آن اهمیت زیادی دارد.

تاریخ انتشار: 1395/07/24 / نوشته: زينب رشيدي
پرينترهاي سه بعدي (3D printer)

پرینترهای سه بعدی (3D printer)

چاپگرهای سه بعدی وسیله‌هایی هستند كه با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی كه در كامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید.

امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیك، صنایع هوافضا و...رایج است. این مدلسازیها تا پیش از این به شكل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی كاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها دركی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.

پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه ای با هر شكلی و زاویه ای كه باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی،… هر قطعه ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشكی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر كاری كه نیاز به شبیه سازی ، تولید ماكت و ساخت طرح اولیه دارد،با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می تواند، پروسه ی زمانبر شبیه سازی و ساخت ماكت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار كم، به بررسی قطعه بپردازد.

تاریخ انتشار: 1395/07/18 / نوشته: زينب رشيدي
نقش موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در تجارت بين اللملي

نقش موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در تجارت بین اللملی

میدانیم كه صادرات و واردات بی رویه و بدون كنترل مشكلات زیادی را به همراه دارد. اگر بر امر صادرات نظارت كافی صورت نگیرد، باعث خدشه دار شدن موقعیت كالاهای ایرانی در جهان شده و عدم نظارت بر واردات كالاها نیز موجب وارد شدن كالاهای نا مرغوب به كشور و متضرر شدن جامعه (مردم)می گردد، لذا وجود یك ارگان ناظر در زمینه صادرات و واردات امری اجتناب نا پذیر بود و این نظارت یكی از این وظایف مهم موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

 

تاریخ انتشار: 1395/07/17 / نوشته: مهندس مرضيه طاهري مهر
بي متال (دوفلز) چيست؟

بی متال (دوفلز) چیست؟

برای حفاظت از موتورهای الكتریكی در مقابل اضافه بار از رله های حرارتی (بی متال) استفاده می شود. اساس كار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به كار رفته است.
بر اثر عبور جریان از بی متال ،دو فلز گرم می شوند و طول آنها افزایش می یا بد. از آن جایی كه ضریب انبساط طولی یكی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی كه ضریب انبساط طولی كمتری دارد خم می شود. در نتیجه مسیر عبور جریان كنتاكتها باز و مدار قطع می شود.

تاریخ انتشار: 1395/07/14 / نوشته: زينب رشيدي
بازرسي بر مبناي ريسك (RBI)

بازرسی بر مبنای ریسك (RBI)

بازرسی بر مبنای ریسك روشی است كه از آن به عنوان مبنایی برای اولویت بندی و اداره مراحل یك برنامه بازرسی استفاده می شود.

تاریخ انتشار: 1395/07/11 / نوشته: مهندس مرضيه طاهري مهر
آلياژهاي حافظه‌دار و كاربردهاي آن (Shape Memory Alloy)

آلیاژهای حافظه‌دار و كاربردهای آن (Shape Memory Alloy)

آلیاژ حافظه‌دار گروهی از آلیاژهای فلزی هستند كه این توانایی را دارند كه اگر آن‌ها را تا بالای دمای ویژه‌ای گرم كنیم، قادر به بازیابی شكل اولیه خود خواهند بود. كه می‌توان از آن برای انجام آزمایشات سرگرم‌كننده استفاده كرد. به عنوان مثال اگر شما یك فنر فلزی معمولی را از دو طرف بكشید تا صاف شود، راهی برای بازگشت فنر به شكل اولیه وجود ندارد. در حالی كه یك فنر ساخته شده از فلز حافظه‌دار می‌تواند به راحتی به فرم مارپیچ خود با حرارت دادن تا دمای 50 درجه سانتی‌گراد (توسط دما) تبدیل شود . فلز حافظه‌دار را می‌توان با یك نوار لاستیكی مقایسه كرد كه می-تواند به طور قابل توجهی كشیده شود بدون اینكه از شكل خارج شود.

تاریخ انتشار: 1395/07/07 / نوشته: زينب رشيدي
ارت(earth) چيست ؟

ارت(earth) چیست ؟

ارت (earth) به معنای زمین می باشد كه در صنعت برق به آن سیستم اتصال زمین می گویند.
در مهندسی برق، واژه Salur یا ارت با توجه به كاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یك مدار الكتریكی می‌تواند نقش یك نقطه مبدا را داشته باشد كه بر طبق آن بقیه ولتاژهای الكتریكی را اندازه‌گیری می‌كنند. واژه زمین همچنین به مسیری كلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود. این واژه در مورد یك اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یك مدار الكتریكی ممكن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد. در مدارهای قدرت این اتصال‌ها معمولاً برای بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها از تاثیرات معیوب بودن عایقكاری هادی‌ها ایجاد می‌شود. اتصال به زمین در مدارهای قدرت از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری كرده و این ولتاژ را در یك حد معین محدود می‌كند.

تاریخ انتشار: 1395/06/31 / نوشته: زينب رشيدي
نانو كامپوزيت چيست؟

نانو كامپوزیت چیست؟

از آغازین جرقه فناوری نانو حدود نیم قرن می گذرد. فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد و در آن مولكول ها و اتم ها دست مایه تغییرات می شوند و رفتارهای جدیدی از آنها انتظار می رود. نانو پلیمرها و نانو كامپوزیت ها بخشی از نانو مواد هستند كه به خاطر كاربرد ویژه از اهمیت فراوان برخوردارند. نانو پلیمرهای رسانا از جمله پلی آنیلین دارای خواص جالب هدایت الكتریكی، اپتیكی و الكترواكتیویته می باشند. از جمله كاربردهای فراوان این نانو پلیمرها و كامپوزیت های آن می توان به صنایع الكترونیك، سنسورها، حفاظت كننده های الكترودی، جذب و انتقال عناصر سنگین و جذب رنگینه های آلی از محلول ها را اشاره كرد. پلی آنیلین در حالت پروتونه شده دارای رسانش خوب بوده ولی دارای خواص مكانیكی ضعیف می باشد. با تولید كامپوزیت از پلی آنیلین و پلیمرهای عایق مانند پلی آمیدها و با استفاده از حلال مشترك می توان بر خواص مكانیكی آن افزود.

تاریخ انتشار: 1395/06/28 / نوشته: زينب رشيدي
كامپوزيتهاي زيست تخريب پذير چيست؟

كامپوزیتهای زیست تخریب پذیر چیست؟

از سال 1970 و با وخیم شدن مشكل دفن زباله در سطح جهان ، موضوع استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر مطرح گردید كه اولین موضوع در خصوص كیسه های زباله و مواد یك بار مصرف بود طوری كه 30 درصد از پلاستیك های تولیدی برای مصارف یك بار مصرف می باشد وتنها 2 درصد از آن بازیابی می گردد لذا پلیمرهای زیست تخریب پذیر به عنوان جایگزین مناسب پلاستیك های رایج مطرح گردید.

تاریخ انتشار: 1395/06/24 / نوشته: زينب رشيدي
كامپوزيت ها و كاربرد آنها

كامپوزیت ها و كاربرد آنها

كامپوزیت مخلوط دو یا چند ماده متمایز با تركیب و خواص معین بطوریكه هر كدام با مشخصات فیزیكی و مكانیكی خاص خود ظاهر می شوند می باشد. مهمترین اختلاف بین آلیاژ ها (مواد تك سازه) و كامپوزیت ها (مواد چند سازه) از همین ویژگی حاصل می شود. دلیل استفاده از كامپوزیت ها، برتری خواص مواد كامپوزیت نسبت به خواص اجزاء آن بطور مجزا می باشد. امروزه استفاده از سیستم های تركیبی یا كامپوزیت به شدت رو به افزایش است، چراكه بشر به وسعت كاربرد این تركیبات پی برده و لزوم استفاده از آنها را درك نموده است.

تاریخ انتشار: 1395/06/24 / نوشته: زينب رشيدي
انواع فشارسنج ها

انواع فشارسنج ها

فشار سنج اندازه گیری افزایش و كاهش فشار در یك میدان موجود است. اولین حق ثبت اختراع برای یك فشار سنج لوله در سال 1849 در فرانسه توسط بوردون صادر شده است. فشار سنجها انواع مختلفی دارند كه به موارد پركاربرد آندر این متن می پردازیم  .این دستگاه تاثیربسازایی در زندگی روزمره در جامعه مدرن دارد واز آن میتنوان در صنعت ، حمل و نقل  ترافیك و ...  بهره مند شد.

 

تاریخ انتشار: 1395/06/21 / نوشته: زينب رشيدي
فناوري نانو  و استانداردهاي آن چيست؟

فناوری نانو و استانداردهای آن چیست؟

قرن بیست ویكم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یك ماده است نه یك جسم، فقط یك مقیاس است، كوچك شدن یك مقیاس، نانو یك میلیاردم متر است به اندازه ای كوچك كه دیده نمی شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.
در مقیاس نانو خواص فیزیكی، شیمیایی وبیولوژیكی تك تك اتم ها، ملكول ها باخواص توده ماده متفاوت است، نانوذرات درچنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشكی و مهندسی می شوند.

تاریخ انتشار: 1395/06/16 / نوشته: زينب رشيدي
فلنج چيست؟

فلنج چیست؟

فلنج (flange) ابزار و حلقه هایی هستند كه به صورت دایره ای شكل و مدور می باشند و دارای سوراخ هایی در اطرافشان هستند كه برای اتصال استفاده می شود وهنگامی كه وارد لوله می شوند یك سد ایجاد كرده و لوله را مسدود می كندو كاربرد اصلی آن نیز بستن لوله ها به یكدیگر و اتصال قطعات دیگر است واز كاربرد دیگر آن میتوان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره كرد.

تاریخ انتشار: 1395/06/10 / نوشته: زينب رشيدي
كنترل كيفيت

كنترل كیفیت

نگرش كیفیت دارای تاریخی به در ازای عمر انسان در روی زمین است. در مفهوم خیلی ساده و ابتدایی آن انسانهای نخستین غذاها ومیوه های سالم را از ناسالم جدا می كردند و از مصرف غذاها  یا میوه های ناسالم پرهیز می نمودند. به مفهومی دیگر هر فرد مدیر ومسئول كیفیت محصول انتخاب شده بود.

بعدها كه انسان در روستا سكونت می كند قسمتی از وظیفه رویكرد كیفیت بر عهده فروشندگان محلی و دوره گردها قرار می گیرد. كه كالاها یا محصولات سالم را به دست مصرف كنندگان برسانند.

با گسترش وشكل گیری كارگاههای ابتدایی و دستی در روستاها انتظار تكرار پذیری به كارهای صنعتگران محلی شكل می گیرد و با گسترش تجارت به فراتر از مرزهای روستا، مسئله بازرسی وكنترل صادرات شكل می گیرد. با پیدایش انقلاب صنعتی و فراگیر شدن صنعت استاندارد سازی كالاهای تولیدی  ومنطبق بودن كالاها مطابق با انتظارات مشتری اهمیت بیشتری می یابد. اما برای دستیابی به این مفهوم بیشتر بر بازرسی محصولات تولیدی در پایان خط تولید تاكید می شد چیزی كه امروزه بعنوان بازرسی شناخته میشود نه فرآیند كیفیت.

تاریخ انتشار: 1395/06/03 / نوشته: زينب رشيدي
خطاهاى جوشكارى اتصالات در ساختمانهاى فولادى

خطاهاى جوشكارى اتصالات در ساختمانهاى فولادى

با وجود تجربه تلفات و خسارات سنگین زلزله هاى اخیر مانند زلزله هاى منجیل و بم، احتمال جدى وقوع زمین لرزه هاى بزرگ در بیشتر مناطق پر جمعیت كشور و نیاز جدى به اعمال كنترل كیفى در طراحی و اجرای ساختمانها، متاسفانه هنوز توجه كافی به ساخت و ساز صحیح نشده است . از نظر علم مهندسى زلزله، در حال حاضر ساخت بناهای مقاوم در برابر زلزله امكان پذیر است، لیكن عملا به دلیل یكسری مشكلات اجرائی رسیدن به ساختمانهای مقاوم تضمین نمی گردد.

تاریخ انتشار: 1395/05/25 / نوشته: زينب رشيدي
ويژگي هاي عمومي فلزات

ویژگی های عمومی فلزات

در این مقاله به صورت اجمالی به خصوصیات فلزات گوناگون پرداخته شده است.

تاریخ انتشار: 1395/05/24 / نوشته: زينب رشيدي
نشت ياب گاز(Gas Leakage Detector)

نشت یاب گاز(Gas Leakage Detector)

یكی از ابزارهایی كه جهت آشكارسازی حضور نوعی گاز در یك محدوده یا قسمتی از یك سیستم بكار می رود نشت یاب گاز می باشد. معمولا جهت آشكار سازی گازهای مضر، قابل اشتعال و سمی مانند دی اكسید كربن كه برای سلامت انسان مضر می باشند بكار می رود.

تاریخ انتشار: 1395/04/12 / نوشته: مهندس يوسف امامي
پمپهاي هيدروليكي

پمپهای هیدرولیكی

یك پمپ هیدرولیكی، انرژی حاصل از موتور الكتریكی یا احتراقی را به انرژی هیدورلیكی تبدیل می كند. جهت راه اندازی پمپ های در تاسیسات ثابت هیدرولیكی از الكتروموتور و در تاسیسات سیار هیدرولیكی از موتور احتراق داخلی استفاده می شود. در اصل پمپ در یك سیكل هیدرولیكی انرژی سیال را افزایش می دهد تا در جای مورد نیاز این انرژی افزوده به كار مطلوب تبدیل گردد. یك پمپ فقط جریان تولید می كند و فشار به وجود آمده بستگی به میزان مقاومت در مقابل جریان تولیدی دارد.

تاریخ انتشار: 1395/04/01 / نوشته: مهندس يوسف امامي
اندازه گيري چگالي(Measurement Density)

اندازه گیری چگالی(Measurement Density)

چگالی به عنوان جرم در واحد حجم تعریف می شود. چگالی نسبی اندازه ای بدون واحد است و برابر با نسبت چگالی ماده به چگالی آب در دمای استاندارد است. در واقع چگالی نشانگر این است كه جرم ماده تا چه حد متراكم شده است. مثلا ، سرب یك ماده چگال است زیرا مقدار زیادی از آن در حجم كوچكتر متراكم شده از طرف دیگر چگالی آزمایش ‌های مربوط به هوا بسیار كم است.

تاریخ انتشار: 1395/03/30 / نوشته: مهندس يوسف امامي
What is Hazop(هازوپ چيست؟)

What is Hazop(هازوپ چیست؟)

كلیه عملیات اقتصادی منجمله فعالیت های صنعتی نیازمند الزاماتی است كه قصور از هر كدام آنها می تواند به بروز پیامدهای ناخواسته ای در قالب جراحات مشتریان داخلی و خارجی، صدمه به فرآیندها و محصولات تولیدی، صدمات زیست محیطی، خدشه به اعتبار و آبروی سازمانها و سایر دارائیهای با اهمیت بیانجامد.

تاریخ انتشار: 1395/03/25 / نوشته: مهندس يوسف امامي
انواع مختلف ترموكوپل و كاربردهاي آن(Additional cases of Thermocouples)

انواع مختلف ترموكوپل و كاربردهای آن(Additional cases of Thermocouples)

موارد تكمیلی در خصوص ترموكوپلها(Additional cases of Thermocouples)

در مقاله های قبل در خصوص ترموكوپل و كاربرد و انواع آن مفصلا توضیحاتی ارائه گردیده است. لذا در خصوص كاربرد تایپ و نوع آنها در این مقاله موارد ذكر و تكمیل میگردند.

تاریخ انتشار: 1395/03/25 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ترميستور(Thermistor)

ترمیستور(Thermistor)

تعریف ترمیستور،انواع و كاربردهای آن در صنعت:

مقدمه:

 به مقاومت های حساس به دما كه از مواد نیمه هادی ساخته می شود، ترمیستور(thermistor) می گویند كه این كلمه مخفف عبارت temperature sensitive resistors است.

تاریخ انتشار: 1395/03/23 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ضخامت سنج التراسونيك (Ultrasonic thickness gauge)

ضخامت سنج التراسونیك (Ultrasonic thickness gauge)

مقدمه:

یكی از تجهیزات مربوط به تست های غیر مخرب(NDT) كه جهت اندازه گیری ضخامت در شرایطی كه به یك سطح از جسم دسترسی داریم بكار می رود، ضخامت سنج اولتراسونیك می باشد. از ضخامت سنج های اولتراسونیك به منظور اندازه گیری ضخامت فلز، سرامیك، كامپوزیت، پلاستیك و ... بكار می رود.

تاریخ انتشار: 1395/03/22 / نوشته: مهندس يوسف امامي
زبري سنج(Roughness Tester)

زبری سنج(Roughness Tester)

زبری سنج( Roughness Tester )

مشخصات دقیق بافت سطحی به طور افزاینده ای اهمیت پیدا كرده است. از یك طرف بافت سطح فاكتور كلیدی موثر و قابل اعتمادی بر روی یك جزء است و از طرف دیگر اندازه گیری و تجزیه و تحلیل آن می تواند بعنوان یك ابزار تشخیص عالی جهت آگاهی دادن از نحوه تولید سطح مورد نظر بكار آید.

تاریخ انتشار: 1395/03/19 / نوشته: مهندس يوسف امامي
تراز ليزري و كاربردهاي آن(Level Laser & Application )

تراز لیزری و كاربردهای آن(Level Laser & Application )

تراز لیزری(Level Laser )

یكی از وسایل پركاربرد در ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی كه جهت تراز كردن، ایجاد شیب مناسب و عمود كردن سطوح بكار می رود، تراز لیزری می باشد.

تاریخ انتشار: 1395/03/18 / نوشته: مهندس يوسف امامي
سرعت سنج باد( Anemometer )

سرعت سنج باد( Anemometer )

تعریف باد سنج یا انمومتر ( سرعت سنج باد Anemometer )

باد سنج یا انمومتر ( سرعت سنج باد Anemometer ) وسیله ای برای  اندازه گیری سرعت باد(جریان هوا ) میباشد.

اسم لاتین این دستگاه از anemos به معنای باد و meter به معنای اندازه گیر تشكیل شده است .بادسنجها را میتوان به دو دسته تقسیم نمود :

تاریخ انتشار: 1395/03/17 / نوشته: مهندس يوسف امامي
دبي سنج گردابي (Vortex Flowmeter)

دبی سنج گردابی (Vortex Flowmeter)

دبی سنج گردابی(Vortex-flowmeter) چیست؟

در مقاله قبل در خصوص انواع دبی سنج و نحوه عملكرد آنها به طور اختصار شرح داده شد لذا در خصوص چند نمونه از كاربردی ترین دبی سنجها كه در صنایع، نفت، گاز و پتروشیمی كاربرد فراوانی دارند، به طور تخصصی مطالبی به حضور ایفاد می گردد.

تاریخ انتشار: 1395/03/16 / نوشته: مهندس يوسف امامي
فلومتر (Flow meter)

فلومتر (Flow meter)

فلومتر (جریان سنج)

فلو متر یا دبی سنج (flow meter) وسیله ایست كه حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری می كند. در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و... دانستن مقدار دقیق فلو یا جریان عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت مهم می باشد.

تاریخ انتشار: 1395/03/12 / نوشته: مهندس يوسف امامي
متر ليزري (Laser Meter)

متر لیزری (Laser Meter)

متر لیزری/فاصله سنج لیزری چیست؟

یكی از وسایل كاربردی، دقیق با كاربری آسان متر لیزری/فاصله سنج لیزری می باشد كه با استفاده از زمان رفت و برگشت یك پالس لیزر به هدف، می توان جهت اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق استفاده كرد. به دلیل كاهش خطای انسانی، افزایش سرعت كارو افزایش دقت، مترهای لیزری بسیار پركاربرد می باشند.

تاریخ انتشار: 1395/03/11 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ويدئو بورسكوپ،دوربين بازرسي (Video Borescope) چيست؟

ویدئو بورسكوپ،دوربین بازرسی (Video Borescope) چیست؟

ویدئو بورسكوپ/ فایبر اسكوپ/دوربین بازرسی (Video Borescope)چیست؟ كاربرد ویدئو بورسكوپ در صنایع مختلف؟

می توان گفت ویدئو اسكوپ از تركیب  فایبر اسكوپ و بوراسكوپ تشكیل شده است.ویدئو بورسكوپ ها هم  فیبرهای منسجم و انعطاف پذیر  دارند و هم  شامل پراب متحرك با قابلیت حركت در 4 جهت  هستند و بعضا تا 140 درجه زاویه دید دارند.

تاریخ انتشار: 1395/03/10 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ترمومتر مادون قرمز(Infrared Thermometer)

ترمومتر مادون قرمز(Infrared Thermometer)

ترمومتر مادون قرمز یا IR چیست؟ سنسورهای غیرتماسی دما چیست؟

ارتباط امواج مادون قرمز و اندازه گیری دما :

تمام اجسام در دماهای مختلف از خود رنگ و نور مشخصی را منتشر می نمایند كه با استفاده از این نور یا همان توان حرارتی منتشر شده از یك جسم می توان دما جسم را اندازه گیری كرد. به عبارت دیگر بر اساس طیف نور منتشر شده از جسم می توان دمای اجسام را بدست آورد.

تاریخ انتشار: 1395/03/09 / نوشته: مهندس يوسف امامي
صوت سنج(Sound Level Meter)

صوت سنج(Sound Level Meter)

صوت سنج (صدا سنج sound level meter)چیست؟ اجزای سازنده صوت سنج كدامند؟

تعریف صوت سنج یا صداسنج Sound Level Meter

صوت سنج دستگاهی است كه قابلیت اندازه گیری پارامتر صدا بر حسب دسی بل را دارد. معمولا صوت سنج های موجود از نوع صوت سنج دیجیتال پورتابل بوده و نمونه های حرفه ای آن قابلیت آنالیز صوت ( آنالیزور صوت ) و ذخیره مقادیر اندازه گیری شده ( دیتالاگر صدا ) را دارد.

تاریخ انتشار: 1395/03/08 / نوشته: مهندس يوسف امامي
گشتاور سنج(Torque tester)

گشتاور سنج(Torque tester)

گشتاور سنج ( تركمتر چیست؟)

گشتاور یا ( Torque ) : حاصلضرب برداری نیروی وارد بر یك جسم از نقطه اثر نیرو تا نقطه ای كه جسم بر اثر همین نیرو شروع به دوران می كند.گشتاور نیرو و انرژی لازم برای گرداندن یك شی میباشد.گشتاور تولید شده به وسیله ی یك موتور توان كششی یا رانشی  را برای گرداندن چرخها ایجاد می كند. مثلا زمانی كه می خواهید با یك آچار پیچی را بچرخانید نیروی لازم برای گرداندن پیچ گشتاور نام دارد.در این حالت گشتاور با مقدار نیروی لازم ضربدر فاصله مركز پیچ تا مكانی كه نیرو به آچار اعمال می شود برابر است.

تاریخ انتشار: 1395/03/05 / نوشته: مهندس يوسف امامي
بازرسي فني آسانسور(Inspection of  Elevator)

بازرسی فنی آسانسور(Inspection of Elevator)

بازرسی فنی آسانسورها

آسانسور وسیله است متشكل از كابین و معمولا وزنه تعادل و اجزای دیگر كه با روشهای مختلفی، مسافر یا بار و یا هر دو را بین طبقات ساختمان جابجا می كنند.

تاریخ انتشار: 1395/03/04 / نوشته: مهندس يوسف امامي
لول سنج (Level Meter)

لول سنج (Level Meter)

مقدمه :

در ابزار دقیق، سطح سنجی یا اندازه گیری ارتفاع سطح سیال مورد اندازه گیری، از پائین مخزن تا گاز یا بخار یا ماده دیگری كه روی آن را پوشانده است، تعریف می گردد.

نمونه های بسیاری از این سطح سنجی و كنترل سطح مایعات حتی در زندگی روزمره استفاده میگردد: نظیر سطح مخزن بنزین ،نفت و .....

تاریخ انتشار: 1395/03/03 / نوشته: مهندس يوسف امامي
كنترل ولو (Control Valve)

كنترل ولو (Control Valve)

مقدمه :

براساس تعریف ثبت شده در استاندارد  ISA-S75.05 شیر كنترل (CONTROL VALVE) ابزاری است كه با اعمال نیرویی غیر از نیروی دست عمل میكند.كنترل ولو یا شیر كنترل به تنظیم میزان جریان سیال در یك سیستم كنترل فرایندی می پردازد، كنترل ولو شامل یك شیر می باشد كه به یك مكانیزم محركه، كه توانایی تغییرعامل كنترل كننده سیال را دارد وصل است .

تاریخ انتشار: 1395/03/01 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ترانسديوسر و ترانسميتر چيست؟

ترانسدیوسر و ترانسمیتر چیست؟

ترانسدیوسر چیست؟

ترانسدیوسرها یا مبدلهای صنعتی برای تبدیل كمیتهای مختلف آنالوگ و دما به سیگنالهای استاندارد ولتاژ و جریان و همچنین برای ایزولاسیون سیگنالها مورد استفاده قرار میگیرند. وجود آمپلیفایر ایزولاتور در مدارات این گونه تجهیزات، باعث جلوگیری از اثر نویز موجود در ولتاژ تغذیه یا خود سیگنال در خروجی تولید شده میگردد.

تاریخ انتشار: 1395/02/26 / نوشته: مهندس يوسف امامي
بازرسي پيچ و مهره در نصب سازه فلزي

بازرسی پیچ و مهره در نصب سازه فلزی

اصول بازرسی و نصب پیچ و مهره های سازه های فلزی

مقدمه:

روش ساخت پیچ و مهره ها به دو صورت 1-فرج  گرم و 2-فرج سرد صورت میپذیرد. لازم به ذكر است در حالت فرج گرم میبایست سازنده دقت فراوانی به خرج داده و تولیدی با كیفیت مطلوب ارائه نماید زیرا در صورت عدم دقت ممكن است عیوبی به شكل ذیل در این روش تولید حاصل گردد:

تاریخ انتشار: 1395/02/25 / نوشته: مهندس يوسف امامي
آشنايي با فولاد ها

آشنایی با فولاد ها

در اكثر كاربرد های مهندسی ، فولاد سهم بسزایی دارد.یكی از دلایل كاربرد وسیع فولاد ها ، تحمل نیروهای بسیار سنگین و توانایی انتقال نیروهاست. 

تاریخ انتشار: 1395/02/22 / نوشته: مهندس مرضيه طاهري مهر
Orifice Plate(اريفيس پليت)

Orifice Plate(اریفیس پلیت)

?What’s the Orifice Plate

محبوبترین و متداول ترین وسیله اندازه گیری جریان می باشد. اساس كار آن بدین گونه است كه اختلاف فشاری كه در طول این وسیله توسط یك صفحه واقع در خط فرآیند ایجاد شده است اندازه گیری می شود تا دبی جریان تعیین شود.

سه نوع متداول Orifice Plate وجود دارد كه عبارتند از : هم مركز(Concentric) ، مختلف المركز(Eccentric) و قطعه ای (Segmental) . اریفیس پلیت هم مركز ساده ترین و ارزانترین هدمتر است .

تاریخ انتشار: 1395/02/22 / نوشته: مهندس يوسف امامي
Inspection of Pressure Vessels

Inspection of Pressure Vessels

روند بازرسی مخازن تحت فشار(Inspection of pressure vessels)

*QC Plan or QCP : ابتدا میبایست نسبت به ایستگاه های موجود ساخت تجهیز در كارخانه و یا سایت پروتكلی تهیه و نقش كلیه سازمان های بازرسی فنی (از پیمانكار تا كارفرما )،كه در آن نوع تست و فعالیتها ،معیار و استاندارد مراجع آنها ، مدارك لازم و در صورت لزوم مسئولیتها و چارت سازمانی پروژه را  مشخص نمود.QCP مخف كلمه Quality Control Plan است.

تاریخ انتشار: 1395/02/21 / نوشته: مهندس يوسف امامي
مقدمه اي بر بازرسي جرثقيل

مقدمه ای بر بازرسی جرثقیل

مقدمه ای بر بازرسی فنی جرثقیلها

*مقدمه

اهمیت استفاده از جرثقیل در صنایع بسیارمشهود است. جرثقیل ، نصب دستگاهها ، ساختمان بناها ، تخلیه و بارگیری كشتی ها و غیره را آسان تر نموده است . چنانچه از این وسائل به خوبی نگهداری نشود و مورد بازرسی فنی و آزمایش مرتب قرار نگیرد چه بسا ممكن است صدمات عظیمی به دستگاهها ، تجهیزات و كاركنان وارد آید .

تاریخ انتشار: 1395/02/20 / نوشته: مهندس يوسف امامي
اصول اوليه Piping

اصول اولیه Piping

مقدماتی بر اصول پایپینگ (Preliminary Piping)

لوله كشی در زمینه های مختلف صنعتی كاربرد دارد مثلا در كارخانه هایی كه برای تامین و راه اندازی یك فرایند شیمیایی خاص مثل تصفیه خانه ها، پالا یشگاه و... میبا شند.

تاریخ انتشار: 1395/02/18 / نوشته: مهندس يوسف امامي
تعريف انواع خوردگي در فلزات

تعریف انواع خوردگی در فلزات

خوردگی و مشكلات آن در فلزات

مقدمه

 خسارتهای ناشی از خوردگی در صنایع شیمیایی و نفت و گاز، اخیراً به مقـدار زیـادی مـورد توجه پیمانكاران و كارفرمایان قرار گرفته است. بنابراین یكی از مهمتـرین وظایف مهندسان شناخت انواع خوردگی، روش اندازه گیری میـزان خـوردگی، تعیـین نـوع خوردگی و روش مبارزه با آن می باشد .

تاریخ انتشار: 1395/02/15 / نوشته: مهندس يوسف امامي
پديده كاويتاسيون( cavitation )

پدیده كاویتاسیون( cavitation )

پدیده كاویتاسیون (Cavitation) در پمپها :

در یك سیستم هیدرولیكی با افزایش سرعت سیال،فشار منطقه ای پایین آمده تا حدی كه برابر فشار سیال در آن منطقه گردد.یا به عبارتی فشار سیال خاصی در دمای ثابت به حد كافی كاهش یافته ،بخار شده یا بجوش آید.(فشاری كه سیال در آن تبخیر میشود فشار بخار نامیده میشود)،

تاریخ انتشار: 1395/02/14 / نوشته: مهندس يوسف امامي
Flare

Flare

فلر (Flare) چیست؟

  فلر گازی (gas flare) كه به آن فلر استك یا برج فلر (flare stack) نیز می‌گویند یك وسیله سوزاندن گاز می‌باشد كه در كارخانجات صنعتی مانند پالایشگاه نفت (petroleum refineries)، كارخانجات شیمیایی (chemical plants)، كارخانجات فرآوری گاز طبیعی و نیز سایت‌های تولید نفت و گاز دارای چاه نفت (oil well)، چاه گاز (gas well)، اسكله‌های نفت و گاز فراساحلی (offshore oil and gas rigs) و مكان‌های دفن زباله به كار می‌رود.

تاریخ انتشار: 1395/02/13 / نوشته: مهندس يوسف امامي
(PLC (Programmable Logic Controller

(PLC (Programmable Logic Controller

پی ال سی چیست؟

 

تعریف PLC

پی‌ال‌سی به انگلیسی(Programmable Logic Controller) یا كنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر رایانه كنترل‌گر تك منظوره‌ای است كه به دلیل ویژگی‌های خاصش بیشتر برای كنترل فرایندهای مكانیكی یا صنعتی مانند خطوط تولید استفاده می‌شود.

تاریخ انتشار: 1395/02/12 / نوشته: مهندس يوسف امامي
Megger  يا تستر عايق

Megger یا تستر عایق

میگر یا تستر عایق Insulation tester چیست؟

مقدمه:

تستر عایق  یا اصطلاحاً  میگر Insulation tester  وسیله ای است برای اندازه گیری مقاومتهای بسیار بزرگ ( از نظر مقدار مقاومت الكتریكی ) معمولاً 5000 مگا اهم.مانند مقاومت عایقی كابلهای قدرت و كنترل عایقی كابل در موارد اتصال زمین و غیره .

تاریخ انتشار: 1395/02/11 / نوشته: مهندس يوسف امامي
آنالايزرها(Analyzers)

آنالایزرها(Analyzers)

مقدمه

اندازه گیری تركیبات شیمیایی میتواند به منظوركنترل آنها و یا رعایت قوانین زیست محیطی باشد

تاریخ انتشار: 1395/02/06 / نوشته: مهندس يوسف امامي
نصب كپسولهاي گاز غير استاندارد بر روي خودروها

نصب كپسولهای گاز غیر استاندارد بر روی خودروها

خودروهای گازسوز غیراستاندارد؛ بمبهای متحرك

  روزانه خودروهای گاز سوز زیادی در سطح كشور تردد می كنند كه برخی از آنها به دلیل عدم رعایت شرایط اصولی دوگانه سوز كردن همانند یك بمب متحرك حادثه ای ناگوار را در انتظار نشسته اند.

تاریخ انتشار: 1395/02/05 / نوشته: مهندس يوسف امامي
حسگر مقاومتي دما (RTD)

حسگر مقاومتی دما (RTD)

حسگرهای مقاومتی دما یا RTD چیست ؟

المان RTD مخفف Resistance Temperature Detector به معنی حسگرهای مقاومتی دما می باشد.

تاریخ انتشار: 1395/02/05 / نوشته: مهندس يوسف امامي
 استاندارد لوله بر اساس  API 5L

استاندارد لوله بر اساس API 5L

لوله های API 5L (API=American Petroleum Institute)

لوله های تولید شده براساس استاندارد API 5L در دو سطح PSL-1 و PSL-2 طبقه بندی می گردند.

PSL مخفف Product Specification Level است.تفاوت كاربردی آنها به شرح ذیل می باشد:

تاریخ انتشار: 1395/02/04 / نوشته: مهندس يوسف امامي
لودسل(Loadcell)

لودسل(Loadcell)

لودسل چگونه عمل می كند؟

معمولا لودسل های از یك هسته و شاسی فلزی و یا فولادی تشكیل شده اند كه در داخل و یا بر روی آن تعدادی استرین گیج نصب شده است و با وارد شدن نیرو به لودسل در استرین گیج تغییر شكل به وجود می آید و باعث ایجاد یك سیگنال الكتریكی می شود.

تاریخ انتشار: 1395/02/01 / نوشته: مهندس يوسف امامي
گيج فشار (Pressure Gauge)

گیج فشار (Pressure Gauge)

 از جمله مهمترین كمیت های مورد اندازه گیری در واحد های صنعتی، كمیت فشار می باشد، بگونه ای كه برای تعین نوع تجهیزات ابزار دقیق معمولا یكی از آیتم هایی كه همواره مورد سوال است ، فشار سیستم و در نتیجه ماكزیمم فشار قابل تحمل آن می باشد

تاریخ انتشار: 1395/01/31 / نوشته: مهندس يوسف امامي
مباني تستهاي غير مخرب(NDT)

مبانی تستهای غیر مخرب(NDT)

 مقدمه : تست های غیر مخرب (Non-Destructive Tests) آزمایش‎هایی هستند كه برای انجام آنها نیازی به تخریب قطعه و نمونه برداری نیست و در صورت لزوم می‎توان تست های غیر مخرب را بدون اینكه به قطعه آسیبی برسد،  روی تمامی قسمت های آن انجام داد. از این رو است كه این آزمون‎ ها را آزمایش غیر مخرب نامیده‎اند.

تاریخ انتشار: 1395/01/30 / نوشته: مهندس يوسف امامي
Barrier

Barrier

بریر چیست؟(What is Barrier)

بریر ها برای افزایش ایمنی داخلی كارخانه ها و پروسه های كنترلی جهت ایزولاسیون گالوانیكی در سیگنال های كنترلی،ابزاردقیق همانند سنسورهای نامور،سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر و سیگنال 0 تا 10 ولت كاربرد بسیار فراوانی دارند.

تاریخ انتشار: 1395/01/29 / نوشته: مهندس يوسف امامي
عيوب جوش

عیوب جوش

مقدمه : در مقاله قبل در خصوص آشنایی با WPS مواردی ذكر گردید.توجه داشته باشید عدم رعایت هر بند از WPS موجب بوجود آمدن عیوبی در جوش خواهد بود كه عمده ترین آنها را در این بخش شرح خواهیم داد.

تاریخ انتشار: 1395/01/28 / نوشته: مهندس يوسف امامي
دستورالعمل جوشكاري

دستورالعمل جوشكاری

 

تعیین دستورالعمل جوشكاری

WPS (Welding Procedure Specification)

منظور از تنظیم WPS مشخص كردن جزییات فرایندجوشكاری یك قطعه یا یك ماده مورد نظر است كه جهت سازه های فلزی از استاندارد AWS D1.1 و برای ظروف تحت فشار ازASME Sex IX استفاده میشود.

تاریخ انتشار: 1395/01/24 / نوشته: مهندس يوسف امامي
تعاريف تيوب و لوله

تعاریف تیوب و لوله

تفاوت بین تیوب و لوله

تعریف لوله : لوله ظرفی است تو خالی با مقطع دایرهای كه دارای قطر ،ضخامت و طول مشخص است كه برای جابجایی و انتقال سیالات بكار میرود و ازجنسهای مختلفی مانند :فولادی ،بتنی، فایبر گلاس و ..... تشكیل شده است.

تاریخ انتشار: 1395/01/23 / نوشته: مهندس يوسف امامي
انواع پليمر

انواع پلیمر

پلیمرها به طور كلی به سه گروه اصلی گرمانرم ها یا تروموپلاستیك ها - گرما سخت ها یا ترموست ها - الاستومرها دسته بندی می‌شوند.

ترموپلاستیك ها با افزایش دما نرم شده و با خنك شدن به سختی اولیه اشان برمی گردند و بیشتر قابل ذوب هستند، به عنوان مثال، نایلون، پلاستیك های گرما سخت (ترموست ها) وقتی گرم می شوند، سخت شده و هنگام سرد شدن به سختی اولیه برمی گردند. این مواد توسط كاتالیزورها یا گرم شدن تحت فشار به یك شكل دائمی تبدیل می شوند. الاستومرها نظیر رابرها می توانند بدون پاره شدن و گسستن در برابر تغییر شكل مقاومت كنند.

 

تاریخ انتشار: 1395/01/21 / نوشته: مهندس مرضيه طاهري مهر
آناليز شيميايي قطعات فلزي

آنالیز شیمیایی قطعات فلزی

كوانتومتر دستگاهی است كه به كمك آن می توان میزان حضور عناصر مختلف در یك قطعه را اندازه­ گیری كرد.

تاریخ انتشار: 1395/01/21 / نوشته: مهندس مرضيه طاهري مهر
بازرسي متريال و كالا

بازرسی متریال و كالا

مطابق استاندارد ایران –ایزو 9000 (سال 1387)، ارزیابی انطباق از طریق مشاهده و قضاوت همراه با اندازه گیری، آزمایش یا مقایسه با شاخص، هر كدام كه مقتضی باشد را بازرسی فنی كالا گویند.

گزارش بازرسی در واقع محصول فعالیت بازرسی است كه مشخص كننده نتیجه بازرسی شامل تطابق ها و عدم تطابق هاست. در بسیاری از بازرسی ها ممكن است كارفرمایان شركتهای درگیر در پروژه در بازرسی حضور نداشته باشند و تنها بازرس بهمراه تحویل دهنده كالا در محل حاضر باشند.

در این‌صورت تمام كسانیكه به نوعی نتیجه بازرسی برایشان مهم است بدنبال گزارش بازرسی خواهند بود.

تاریخ انتشار: 1395/01/17 / نوشته: مهندس يوسف امامي
ترموكوپلها

ترموكوپلها

ترموكوپلها(Thermocouples)

 تعریف :ترموكوپل ها ، سنسور های دما هستند و برای اندازه گیری دما ها در قسمت های مختلف مورد استفاده میشوند كه به شرح ذیل میباشند:

تاریخ انتشار: 1395/01/17 / نوشته: مهندس يوسف امامي