هر آنچه درباره استاندارد حلال بايد بدانيم

هر آنچه درباره استاندارد حلال باید بدانیم

همانگونه كه اسلام برای اداره زندگی اجتماعی انسان در حوزه سیاسی و اقتصادی و اعتقادی دارای برنامه است در حوزه فردی نیز برنامه های متعددی را تبیین كرده كه آن رعایت معیار "حلال" در همه زمینه ها است.

تاریخ انتشار: 1396/02/24 / نوشته: زينب رشيدي
ايزو 37001: سيستم مديريت مبارزه با رشوه خواري

ایزو 37001: سیستم مدیریت مبارزه با رشوه خواری

رشوه خواری یكی از مخرب ترین و چالش برانگیز ترین مسائل جهان امروز است. هر ساله بیش از یك تریلیون دلار رشوه پرداخت می شود كه نتایج مصیبت بار آن از جمله كاهش كیفیت زندگی، افزایش فقر و از بین بردن اعتماد عمومی می باشد.

علی رغم تلاش های ملی و بین المللی جهت مبارزه با رشوه خواری، همچنان یك مساله مهم می باشد. با تشخیص چنین موضوعی، نهاد بین المللی ایزو استانداردهای جدیدی را بنا نهاده است تا به سازمان ها در جهت مبارزه با رشوه خواری كمك كند و مشوق فرهنگ اخلاقی كسب و كار باشد.

تاریخ انتشار: 1395/12/17 / نوشته: زينب رشيدي
سيستم مديريت زيست محيطي چيست ؟

سیستم مدیریت زیست محیطی چیست ؟

سیستم مدیریت زیست محیطی به سازمان ها كمك می كند تا در شناسایی، مدیریت و كنترل مسائل زیست محیطی به صورت جامع عمل نمایند.

استانداردهای دیگر ایزو كه به انواع مختلف سیستم های مدیریتی می پردازند، مانند ایزو 9001 برای مدیریت كیفیت و ایزو 45001 جهت امنیت و سلامت شغلی، همگی از ساختارسطح بالایی استفاده می كنند. این بدان معناست كه ایزو 14001 به آسانی امكان یكپارچه شدن با هر نوع سیستم مدیریتی ایزو موجود در سازمان را دارد.

تاریخ انتشار: 1395/12/09 / نوشته: سعيده ماهرويي
مزيت استانداردهاي ايزو براي كسب و كارهاي كوچك و متوسط

مزیت استانداردهای ایزو برای كسب و كارهای كوچك و متوسط

مزیت استانداردهای ایزو برای كسب و كارهای كوچك و متوسط

در صورتیكه شما یك كسب و كار كوچك یا متوسط هستید و تصمیم بر توسعه كسب و كارتان را دارید استفاده از استانداردهای بین المللی ایزو باعث رشد كسب و كار شما خواهد شد.

تاریخ انتشار: 1395/11/20 / نوشته: سعيده ماهرويي
تعاريف ايزو 31000- مديريت ريسك

تعاریف ایزو 31000- مدیریت ریسك

ایزو 31000- مدیریت ریسك

ریسك های تاثیر گذار بر سازمان ها می توانند موجب نتایج زیان آوری بر سازمان شوند. از جمله آنها می توان به پیامدهای اقتصادی زیان آور، لطمه به اعتبار حرفه ای، تبعات زیست محیطی، امنیتی و پیامدهای اجتماعی اشاره نمود.

تاریخ انتشار: 1395/11/17 / نوشته: سعيده ماهرويي
IFRS چيست؟

IFRS چیست؟

استانداردهای گزارشگری مالی بین ‌المللی (IFRS)، به مجموعه‌ ای از استانداردهای حسابداری گفته می ‌شود كه توسط هیئت استانداردهای حسابداری بین ‌المللی (IASB) تدوین شده‌اند. هدف این استانداردها، تهیه صورت‌ های مالی شركت ‌های سهامی در قالب یك استاندارد جهانی است. تا كنون حدود به 120 كشور استفاده از استانداردهای بین المللی حسابداری را برای گزارش دهی مالی شركت­ های داخلی خود را الزامی دانسته­ اند.

تاریخ انتشار: 1395/10/07 / نوشته: زينب رشيدي
استاندارد ISO9001:2015

استاندارد ISO9001:2015

در میان سیستم های مدیریتی مدرن ایزو 9001، سیستم های مدیریت كیفیت در دنیا در جایگاه برترین ها ایستاده است. این سیستم به شركت ها اجازه می دهد تا روند ویژه ای را بمنظور برآورده كردن نیاز های مشتریان در سطح جهانی و با توجه به كیفیت استانداردها بكار گیرند.

مشتریان بطور فزاینده ای به خریداران كیفیت طلب تبدیل می شوند. آنها می خواهند بدانند كه شركت شما نیازهای انها را برآورده می كند. سیستم استاندارد مدیریت كیفی تایید شده تلاش شما را  در زمینه كیفی و رضایتمندی مشتری نشان می دهد.  بكارگیری سیستم مدیریت كیفی به شما كمك می كند تا رضایت مشتری را افزایش داده، انسجام داشته و پروسه های داخلی را تقویت كنید. همچنین می تواند خطر عدم رضایت مشتری را نیز به حداقل رساند.

تاریخ انتشار: 1395/08/05 / نوشته: زينب رشيدي
گواهينامه حلالHALAL  چيست؟

گواهینامه حلالHALAL چیست؟

این استاندارد مختص كشورهای اسلامی و مسلمانان جهان است. از نام این استاندارد مشخص است كه بیشترین كاربرد آن برای موادغذایی است و نشان می‌دهد كه مسلمانان می‌توانند ماده غذایی را كه از چنین استانداردی برخودار است، مصرف كنند.

تاریخ انتشار: 1395/07/03 / نوشته: زينب رشيدي
اتاق سرور استاندارد چه شرايطي بايد داشته باشد؟

اتاق سرور استاندارد چه شرایطی باید داشته باشد؟

اتاق سرور یا ( مركز داده ) اصلی ترین بخش یك شبكه ساخت یافته در مراكز امروزی میباشد .

نیاز به مدیریت متمركز منابع، كاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملكرد صحیح و بلادرنگ تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یك دیتا سنتر مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است .

یك دیتا سنتر استاندارد از بخشهای متعددی چون Storage room – Entrance room – Telecomm room و …متشكل میشود كه اتاق سرور (Server room / Computer room) از مهمترین آنهاست .

با توجه به محدودیت منابع، هزینه و اطلاعات در شركتها، سازمانها و موسسات كوچك و بزرگ راه اندازی یك اتاق سرور استاندارد در اینگونه مراكز كافی میباشد .

ایجاد مكانی امن در جهت متمركز كردن سرورهای شبكه و استفاده از منابع مشترك نگهداری از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد كاری یك سازمان میباشند، لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد بهره برداری قرار میگیرد .

اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از مقاومت سازه و بنا، ایمنی نفوذ پذیری واطمینان از صحت داده ها .

در این مقاله مواردی كه در طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتا سنتر استاندارد مد نظر میباشد آورده شده است .

 

تاریخ انتشار: 1395/06/14 / نوشته: زينب رشيدي
آب بطري هاي آب معدني كه گرم شده اند را چرا نبايد بنوشيد؟

آب بطری های آب معدنی كه گرم شده اند را چرا نباید بنوشید؟

بطری های پلاستیكی از لحاظ سلامتی ایمن نیستند اما این مسئله مهم است كه نوع نگهداری آنها حائز اهمیت است.بهرحال شاید مقدار مواد خطرزا در آنها از حد نرمال خطر هم پائین تر باشد اما مقدار كم آنها نیز نگرانی هایی را بدنبال دارد.

تاریخ انتشار: 1395/06/13 / نوشته: زينب رشيدي
رنگ هاي خوراكي مجاز و غير مجاز

رنگ های خوراكی مجاز و غیر مجاز

در بحث صنایع غذایی، تنوع جزو مهم ‌ترین مباحث است. بهترین غذاهای دنیا هم اگر هر روز با یك رنگ و شكل تكراری طبخ شوند، از چشم می‌افتند. برای همین، بشر برای ایجاد تنوع در ظاهر غذا، به سراغ رنگ‌ها رفت. این روزها رنگ‌های متعدد غذایی برای ایجاد حق انتخاب بیشتر، زیبایی، تنوع و بازارپسندی در اكثر فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

 

تاریخ انتشار: 1395/06/08 / نوشته: زينب رشيدي
لزوم بهرمندي از استانداردهاي محصول صندلي اداري ومعرفي استاندارد

لزوم بهرمندی از استانداردهای محصول صندلی اداری ومعرفی استاندارد

استانداردها به عنوان یك الگوی مشترك در طول تمدن بشری همواره در خدمت علم دانش بوده اند آنها بر اساس یك زبان یا فهم مشترك بوجود آمده اند و آنقدر در اشكال زندگی نفوذ كرده اند كه بصورت معمول و روزمره گشته اند.

تاریخ انتشار: 1395/06/07 / نوشته: زينب رشيدي
استاندارد سيستم مديريت برند  ISO10668:2010

استاندارد سیستم مدیریت برند ISO10668:2010

در سال 2007 موسسه بین المللی استاندارد اقدام به تهیه یك استاندارد بین المللی در زمینه ارزیابی پولی برند نمود. بعد از 3 سال ایزو 10668 – ارزیابی پولی برند- در پائیز سال 2010 منتشر گردید. این استاندارد قواعد مورد نیاز را كه برای تعیین ارزش پولی یك برند مورد نیاز است مشخص می كند.

نام های تجاری شبیه دیگر دارایی های نامشهود دارای ویژگی های بسیار باارزشی هستند. كریستوفر شولز، رییس كارگروه پروژه ایزو كه استاندارد مورد نظر را توسعه داده است می گوید "نام های تجاری باید تصویری متمایز و پایدار در ذهن ذینفعان به منظور كمك به یك شركت برای پایداری در بازار ایجاد نمایند و با مشتریان ارتباط برقرار كرده و آنها را با خود درگیر نماید".

مدت طولانی است كه شركت ها برای تعیین تاثیر واقعی و ارزش برندهایشان در ستیز هستند و ایزو 10668 یك گام مهم رو به جلو برای صنعت به حساب می آید.

تاریخ انتشار: 1395/06/06 / نوشته: زينب رشيدي
استاندارد آلايندگي صوتي (هشداردهنده شنيدار)

استاندارد آلایندگی صوتی (هشداردهنده شنیدار)

استانداردهای اجباری صنعت خودرو، مطابق لیست ارائه شده از سوی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای تمامی خودروها، شامل 55 استاندارد اجباری برای خودروست كه 42 استاندارد آن مربوط به خودروهای سواری بنزینی می باشد.

 

تاریخ انتشار: 1395/06/06 / نوشته: زينب رشيدي
استاندارد ايزو ISO 22000

استاندارد ایزو ISO 22000

استاندارد ISO 22000 از جمله استانداردهای تدوین شده توسط سازمان جهانی استاندارد در قالب استانداردهای مدیریت كیفیت ISO 9000 و سیستم های HACCP كدكس مواد غذایی است كه نسخه سال 2005 آن در تدوین این مجموعه مورد استفاده قرار گرفته و در واحدهای مربوط به تولید و توزیع مواد غذایی و به طور كلی فعال در چرخه تولید تا مصرف موادغذایی كاربرد دارد. 

تاریخ انتشار: 1395/06/01 / نوشته: زينب رشيدي
ايزو 14001: سيستم مديريت محيط زيست

ایزو 14001: سیستم مدیریت محیط زیست

استاندارد خانواده ISO 14000 شامل استاندارد های بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی می باشد.سیستم مدیریت زیست محیطی ابزاری است كه سازمان را قادر می سازد تا به آن سطحی از عملكرد زیست محیطی كه مقرر می دارد ، دست یابد و آن را به طور نظام یافته كنترل نماید. استاندارد مذكور تضمین كیفیت محصول و ارائه خدمات را به لحاظ هماهنگی با الزامات زیست محیطی و حفظ آن بیان می نمایند.

 

تاریخ انتشار: 1395/06/01 / نوشته: زينب رشيدي
OHSAS چيست ؟

OHSAS چیست ؟

OHSAS 18001 كه بسیاری به اشتباه آن را ISO می پندارند نیز یكی از سیستم های مدیریتی معروف در ایران است. این سیستم به نام سیستم ایمنی و بهداشت شغلی شناخته می شود و همانطور كه ایزو 14001 سعی در شناسایی و كاهش یا حذف اثرات زیست محیطی مخرب دارد، این استاندارد نیز سعی در شناسایی مخاطرات شغلی و مسائل بهداشتی موجود در سازمان دارد. به عنوان مثال خطرات شغلی كه یك اپراتور دستگاه تراش، دكل بند و ... را تهدید میكند، و یا حتی مشاغل سبكتر مانند كاركنان اداری. در كنار خطرات نیز به بررسی مسائل بهداشتی آن ها پرداخته خواهد شد و پس از شناسایی این موارد اقداماتی را جهت كاهش یا حذف خطرات و مسائل بهداشتی ارائه می كند. 

تاریخ انتشار: 1395/05/31 / نوشته: زينب رشيدي
استاندارد ايزو چيست؟

استاندارد ایزو چیست؟

مفاهیم: استاندارد ایزو چیست؟ 
ایزو (ISO) مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین‌المللی برای استانداردسازی است. 
در حال حاضر، این سازمان بین‌الملی متشكل از یك شبكه از مؤسسات استاندارد ملی در 157كشور دنیا است، كه بر پایه یك مركز در هر كشور و یك مركز اصلی در شهر ژنو - سوئیس- فعالیت می‌كند كه وظیفه هماهنگی مراكز مختلف را برعهده دارد.
امروزه رعایت استانداردهای ایزو در تولید و عرضه محصولات و خدمات از چنان اهمیتی برخوردار است كه در عرصه تجارت جهانی، استاندارد‌های ایزو شرط اولیه در داد و ستدهای بین‌المللی قرار گرفته است.

تاریخ انتشار: 1395/05/27 / نوشته: زينب رشيدي
حفاظت بين المللي يا IP براساس استاندارد 2868 ايران و IEC529

حفاظت بین المللی یا IP براساس استاندارد 2868 ایران و IEC529

براساس استاندارد 2868 ایران و IEC529 

درجه حفاظت سنسورها و دستگاههای ابزاردقیق از نظر نفوذ آب و اشیای خارجی و همچنین تحمل در برابر ضربه های خارجی بر اساس شماره IP مطابق استاندارد 2868 ایران زیر عنوان طبقه بندی درجات پوششها در لوازم الكتریكی یا IEC529  طبقه بندی میشود.

تاریخ انتشار: 1395/02/08 / نوشته: زينب رشيدي