زينب رشيدي
کارشناس نویسنده مقاله: زينب رشيدي
1395/12/24
قاچاق، واژه‌ای آشنا با گوش همه ایرانیان است؛ واژه‌ای كه با شنیدن آن، كالاهایی در گستره‌ای وسیع به ذهن متبادر خواهد شد، از موادمخدر گرفته تا تمام كالاهای مصرفی و خوراكی؛ پشت واژه قاچاق همواره تاریكی قرار داشته و دنیایی به ظاهر آباد كه بر ویرانه‌های اقتصاد یك جامعه بنا شده است.

به گزارش «بهداشت نیوز» امروز یكی از مهمترین آسیب‌هایی كه اقتصاد جامعه را نشانه رفته و به شدت دچار خسران می‌كند، قاچاق كالا است؛ كالاهای قاچاق، از خوراكی و پوشاكی گرفته تا وسایل خانه و ... هم سلامت مردم را با مخاطره مواجه كرده هم لطمه‌های زیادی به پیكر نحیف اقتصاد وارد می‌كند.

یكی از كالاهایی كه به شكل قاچاق راه خود را در بازار پیدا كرده و كمتر به چشم می‌آید و به اشكال مختلف آسیب‌زا محسوب می‌شود، پتو است؛ كالایی كه جزو نیازهای اساسی دسته‌بندی نمی‌شود و به همین دلیل كمی در سایه قرار دارد.


پتوهایی كه در طرح‌ها و رنگ‌های دلفریب اما بی‌كیفیت و غیر استاندارد، پیش چشم مشتری خودنمایی می‌كند، پتوهایی كه شاید تن مصرف كننده را در سرمای این زمستان گرم كند اما گرمای اشتغال را در كارخانه‌های بسیاری از بین می‌برد و چراغ روزی خیلی از كارگران را خاموش می سازد.

رئیس اتحادیه پتوفروشان و فرآورده‌های اسفنجی شیراز در این خصوص گفت: پتوهای قاچاق 2 معضل بزرگ را در جامعه ایجاد می‌كند، اول معضل اقتصادی كه به واسطه تاثیر بر تعطیلی كارخانه‌های تولیدكننده پتو و بیكاری كارگران جلوه گر می‌شود؛ دوم هم به مخاطره انداختن سلامت مردم است؛ مصرف كنندگان بهای گزافی را برای خرید این كالا پرداخت می‌كنند اگرچه شاید به دلیل تاثیری تدریجی، متوجه عامل زیان نشوند.

علی ذاكر عباسعلی با اشاره به فعالیت بالغ بر 8 كارخانه تولید پتو در سطح كشور، اظهار كرد: در هركدام از این كارخانه‌ها بالغ بر 500 نفر نیروی كار فعالیت می كنند كه در صورت عدم فروش تولیداتشان در بازار یا با بیكاری مواجه می‌شوند و یا با تعطیلی كارخانه كه در نهایت چندهزار خانواده تحت تاثیر مصرف پتوی قاچاق از درآمد مورد نیاز خود برای تامین معاش محروم می شوند.

وی در تشریح آثار منفی استفاده از پتوهای قاچاق بر روی سلامت افراد نیز بیان كرد: پتوهای قاچاق عمدتاً از مواد پلی استر درجه 3 ساخته می شود كه خود این مواد پلی استر از بازیافت ظروف نوشابه و آب معدنی به صورت غیربهداشتی به دست می آید.

در واقع نخ استفاده شده در پتوهای قاچاق، نخ های طبیعی و پلی‌استرهای تولید شده از مواد اولیه درجه یك نیستند؛ بلكه پلی استرهای درجه 3 است كه استفاده از آن ها باعث بروز حساسیت های پوستی و تنفسی در مصرف كنندگان می شود و در بلندمدت سلامتی آنها در معرض خطرات جدی قرار می‌گیرد.

این فعال صنفی درخصوص استفاده از پتوهای قاچاق به عنوان پوشش كالاهای قاچاق دیگر نیز بیان كرد: مشكل دیگری كه پتوهای قاچاق دارد این است كه عملاً آن ها به عنوان پوششی برای قاچاق كالاهایی مثل موبایل و تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می گیرد و برای فرد قاچاق كننده، كیفیت آن ها به هیچ وجه مهم نیست.

رئیس اتحادیه پتوفروشان و فرآورده های اسفنجی شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به كاهش قاچاق پتو طی سال های 94 و 95 اشاره و خاطرنشان كرد: با فعالیت‌های انجام شده و بازرسی‌های مكرر، شاهد كاهش 40 درصدی قاچاق در سال‌های اخیر بودیم.

ذاكرعباسعلی با انتقاد از عدم همكاری برخی نهادهای مسئول در امر مبارزه با كالای قاچاق خاطرنشان كرد: متاسفانه برخی نهادها با این بهانه كه اعزام نیرو و برخورد با كالاهای قاچاقی كه تعدادشان كمتر از 100 عدد باشد به صرفه نیست، از انجام وظایف خود كوتاهی می كنند، این در حالی است كه اگر در یك مغازه 20 یا 30 پتوی قاچاق وجود داشته باشد خود نشان دهنده وجود تعداد بیشتری پتو در انبارهاست و باید با آنها به صورت قانونی برخورد شود.

وی با اشاره به شكایات و اعلام نارضایتی های متعدد مردم در خصوص پتو و تشك‌های بی كیفیت و غیراستاندارد موجود در بازار، در پاسخ به این سوال كه مصرف كنندگان با توجه به چه ویژگی‌هایی می‌توانند به قاچاق و غیراستاندارد بودن یك پتو پی ببرند، گفت: اكثر پتوهایی كه به صورت قاچاق وارد می شود از روی مارك یا لیبل شان قابل شناسایی است. در عین حال این گونه پتوها از لحاظ ضخامت، نازك تر و از لحاظ وزن، سبك تر از پتوهای داخلی و استاندارد است و فقط ظاهر خوب و قشنگی دارد.

رئیس اتحادیه پتوفروشان و فرآورده های اسفنجی در بخش دیگری از سخنان خود به فروش تشك های غیر طبی و غیر استاندارد در بازار نیز اشاره كرد و گفت: تشك‌ها عموماً به 2 دسته بی‌فنر و فنردار تقسیم می شود كه خود شامل طبی فنری و سوپرطبی فنری است.

ذاكرعباسعلی با بیان اینكه به طور كلی تشك های فاقد فنر را به عنوان تشك طبی می شناسند، اظهار كرد: تشك های طبی فاقد فنر باید از اسفنج پر شود كه سطح فشردگی متفاوت آن ها، نرمی یا سفتی شان را رقم می زند. به گفته وی، میزان سفتی، نرمی و سطح فشردگی اسفنج در تشك ها به نوع مصرف و مصرف كننده آن بستگی دارد، به عنوان مثال برای افرادی كه وزن بالا یا دیسك كمر داشته باشند- و یا اساساً به تشك های سفت علاقه داشته باشند- باید فشردگی اسفنج ها زیاد باشد.

این فعال صنفی، تشك را به هندوانه سربسته تشبیه كرد و گفت: تشك وقتی روكش می شود دیگر كسی داخل آن را نمی بیند و همین زمینه سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب را فراهم می كند. بر این اساس برخی تولید كنندگان زیر زمینی تشك، به جای استفاده از اسفنج خالص از موادی مثل كائوچو، یونولیت و یا حتی كارتون، زباله های پتو و پنبه‌های به درد نخور استفاده می‌كنند كه در نهایت باعث تشدید كمر درد و یا بروز بیماری های پوستی و تنفسی برای خریدار و مصرف كننده می شود و نتیجه ای جز نارضایتی را برای او در پی نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه پتوفروشان و فرآورده های اسفنجی شیراز در تشریح این كه خریدار چگونه می‌تواند از استاندارد یا غیراستاندارد بودن تشك های موجود در بازار آگاه شود، گفت: تشك اگر فنری نباشد و به عنوان تشك تمام طبی به خریدار عرضه شود، باید قابلیت خم شدن كامل را داشته باشد چرا كه وقتی در درون تشك به صورت كامل اسفنج به كار رفته باشد تشك پس از خم شدن سریع به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

او اضافه كرد: اگر به جای اسفنج از موادی مثل كائوچو، یونولیت و فوم‌های فشرده استفاده شده باشد، نه تنها در زمانی كوتاه حالت قبلی خود را به دست نمی‌آورد بلكه احتمال شكستن آن‌ها در اثر خمیدگی هم وجود دارد.

ذاكرعباسعلی در ادامه به خریداران توصیه كرد خرید خود را حتما از فروشگاه‌هایی كه نمایندگی محصولات معروف و استاندارد را به عهده دارند انجام دهند، در عین حال هنگام خرید، فاكتور كالا را با تمام جزئیات از لحاظ مواد مورد استفاده در درون تشك، مدت گارانتی، نوع گارانتی، ضمانت تعویض یا تعمیر و مهر فروشگاه دریافت دارند و حتماً در فاكتور قیمت كالا درج شود.

این فعال صنفی در همین ارتباط به برخی توضیحات و یادداشت هایی كه در پای فاكتورها نوشته می‌شود نیز اشاره و اضافه كرد: نوشتن توضیحاتی مانند جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود یا در صورت فسخ قرارداد 15 درصد مبلغ كسر خواهد شد، از لحاظ قانونی و شرعی صحیح نیست و به فروشندگان توصیه می كنیم به جای این رفتار، مشتری مداری و احترام به مشتری را در دستور كار خود قرار دهند.

ذاكرعباسعلی با بیان اینكه عمده تشك‌های غیر استاندارد موجود در بازار داخلی است و به صورت زیرزمینی تولید می‌شود، گفت: در ایران و استان فارس تولید كنندگان خوبی وجود دارد كه تولیداتی با كیفیت را روانه بازار می‌كنند، اگرچه انتظار ما از آنان خصوصا تولید كنندگان فعال در فارس، بسیار بیشتر و بالاتر است.

منبع:ایسنا
مطالب مرتبط