زينب رشيدي
کارشناس نویسنده مقاله: زينب رشيدي
1396/01/26

به گزارش پدال نیوز به نقل از ایرنا ، نیره پیروزبخت امروز شنبه  در مورد استاندارد بودن یا نبودن خودروهایی كه هم اكنون در كشور تولید می شوند،‌ گفت: بر اساس استانداردهای فعلی، خودروهایی كه هم اكنون در ایران تولید می شوند استاندارد هستند؛ بر اساس استانداردهای كنونی، 52 قطعه یا مجموعه خودرو باید استاندارد داشته باشد و خودروساز باید در تامین این قطعات از كالاهای استاندارد استفاده كنند.


وی ادامه داد: بر اساس برنامه ای كه برای تولید خودرو تدوین و به خودروسازان اعلام كرده ایم، استانداردهای خودرو در بخش های قطعه، ‌مجموعه ها و الزامات از 52 استاندارد به 83 استاندارد افزایش پیدا كرده است كه خودروسازان امسال باید تولیدات خود را به الزامات جدید منطبق كنند.
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش ایرنا كه عاقبتِ خودروهایی كه با این استانداردها تولید نشود چیست؟ گفت: هر خودرویی با این استانداردها منطبق نباشند، باید از چرخه خارج شود.
پیروزبخت همچنین در پاسخ به این پرسش كه آیا هم اكنون خودرویی در حال تولید است كه این استانداردها را نداشته باشند؟ گفت: با توجه به اینكه این استاندارد را سخت گیرانه تر و با مقررات اروپا تدوین كرده ایم، خودروهایی وجود دارند كه با استانداردهای جدید منطبق نیستند كه تكلیف آنها تا پایان سال 96 روشن می شود. در آن زمان حتما تولید چند مدل خودرو متوقف می شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینكه در این ارتباط با وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هماهنگ هستیم، گفت: برعكس آنچه تصور می شود، وزیر صنعت بسیار تاكید دارد كه این استانداردها باید زودتر پیاده شود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این كه آیا این برنامه شامل خودروهای وارداتی چینی نیز می شود؟ نیز گفت: این برنامه شامل همه خودروهای تولیدی داخلی و وارداتی می شود. در مورد خودروهای چینی، آزمایش مستقیمی بر روی آنها انجام نشده و برای ورود به ایران، مدارك ای.مارك (E_MARK ) اتحادیه اروپا را ارایه می كنند. با این حال، امسال خودروهای داخلی و وارداتی بر اساس استانداردهای جدید كنترل می شوند.
مطالب مرتبط