زينب رشيدي
کارشناس نویسنده مقاله: زينب رشيدي
1396/02/24
سازمان ملی استاندارد ایران، ادعای یكی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درخصوص عدم حمایت دولت از تولید خودروی برقی ساخت داخل را رد كرد.
پیمان پیرایش، مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی با اشاره به حمایت دولت یازدهم از طرح های ابتكاری و نوآورانه مانند تولید خودروی برقی، اعلام كرد: محصول مورد اشاره نوعی موتورسیكلت برقی چهارچرخ است و اطلاق خودرو به ا ین محصول صحیح نیست.
 

پیرایش با بیان اینكه انجام فرآیندهای قانونی و اخذ مجوز از مراكز ذیصلاح برای همه تولیدات الزامی است ، افزود: از آنجایی كه در آیین نامه پلیس راهور محصولی با عنوان موتورسیكلت برقی چهارچرخ وجود نداشت، شماره گذاری این وسیله نقلیه و تولید انبوه آن با مشكل قانونی مواجه شده بود.
وی در همین زمینه گفت: سازمان ملی استاندارد ایران با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تغییر و تصحیح آیین نامه مذكور با پلیس راهور همكاری كرد تا زمینه شماره گذاری این موتورسیكلت فرآهم آید.
مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی با تاكید بر اینكه ، این محصول موتورسیكلت چهارچرخ برقی است و نه خودوری برقی ، اذعان داشت: تاكنون هیچ درخواستی برای دریافت تایید نوع  خودروی برقی در كشور اعلام نشده است و محصول فوق نوعی موتورسیكلت چهارچرخ است كه فقط اجازه تردد درون شهری را اخذ می كند.
وی با اشاره به حمایت سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان یك نهاد دولتی از تولید داخل اظهار داشت: استانداردهای ملی ایران برای تولید چهارچرخ برقی، موجود است و برای تاییدنوع این محصول هیچ مشكلی از سوی این سازمان وجود ندارد.
مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی درباره همكاری سازمان ملی استاندارد ایران با تولیدكننده این محصول افزود: سازمان ملی استاندارد ایران تاكنون 3 تایید نوع برای موتورسیكلت برقی دوچرخ را صادر و 2 موتورسیكلت برقی دوچرخ نیز در حال طی كردن مراحل قانونی برای دریافت تایید نوع هستند و این سازمان برای صدور مجوز تایید نوع جهت تولید انبوه موتورسیكلت چهارچرخ نیز طبق قانون هیچ محدودیتی را ندارد.
پیرایش با بیان اینكه سازمان ملی استاندارد ایران همواره از تولیدات نوآورانه ای كه منجر به حل مسائل زیست محیطی و افزایش تولید و اشتغال می شوند حمایت می كند، تاكید كرد: موتورسیكلت برقی چهارچرخ مذكور در حال انجام آزمایش های مورد نیاز برای اخذ تاییدنوع است و تولیدكننده می تواند به محض تكمیل مدارك، محصول خود را با توجه به توانایی و امكاناتش تولید كند.

 
مطالب مرتبط