زينب رشيدي
کارشناس نویسنده مقاله: زينب رشيدي
1396/02/24

مهران ولایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: بر خلاف تصور عموم افراد، این گروه از لبنیات در واقع همان شیرهای مرجوعی كارخانه‌ها است كه به علت داشتن بار میكروبی بسیار بالا و غیرقابل میكروب زدایی بازگشت داده شده و به عنوان شیر سنتی به بازار‌ها عرضه می‌شود.

وی با بیان اینكه اغلب بستنی‌های سنتی، قیفی و باز از شیر‌های سنتی و فله‌ای تهیه می‌شود، افزود: با افزایش روز افزون دمای هوا بهترین بستر رشد میكروب‌ها در انواع محصولات غیر استاندارد به خصوص شیرهای فله‌ای افزایش پیدا می‌كند كه به همین علت احتمال وجود میكروب فعال تب مالت در شیر‌های سنتی به ویژه در بستنی‌های سنتی و دستگاهی وجود دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی ایران با تاكید بر اینكه نظارت بر توزیع و صدور مجوز به مراكز تولید و عرضه لبنیات سنتی در حیطه اختیارات این معاونت نیست، گفت: این نظارت‌ها بر عهده صنف مربوط است و بنابراین ما به عنوان غذا و دارو نمی‌توانیم در این حوزه ورود كنیم و اكنون به فعالیت كارخانه‌های تولید مواد غذایی، دارویی و داروخانه‌ها نظارت داریم و در بحث فرآورده‌های سنتی ناظر نیستیم.

ولایی اظهار كرد: هیچ یك از فرآورده‌های سنتی برای سنجش بار میكروبی، میزان آلودگی‌های موجود در آن و حتی نوع مواد افزودنی مورد سنجش غذا و دارو قرار نمی‌گیرد كه خانواده‌ها باید از مصرف فرآروده‌های فله‌ای و سنتی كه هیچ اطمینانی از آن ندارند، اجتناب كنند.

وی یادآور شد: افراد به جای آن استفاده از فرآورده‌های لبنی فله‌ای از محصولات بسته بندی صنعتی كه دارای مجوز سازمان غذا و دارو و برچسب سلامت هستند، استفاده كنند زیرا در صورت وجود كوچك‌ترین مشكل احتمالی در هر یك از این محصولات قطعا قابلیت پیگیری وجود دارد.
مطالب مرتبط