زينب رشيدي
کارشناس نویسنده مقاله: زينب رشيدي
1396/02/26
نیره پیروزبخت، نماینده جمهوری اسلامی ایران در نهمین اجلاسیه منطقه ای FAO/WHO برای منطقه خاور نزدیك كه صبح امروز آغاز به كار كرد بر تولید و عرضه محصولات ارگانیك و سازگار با محیط زیست، كاهش استفاده از سموم و نگهدارنده‌ها و بهبود روش‌های فراوری مواد غذایی تاكید كرد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این اجلاسیه كه میزبانی آن را عهده دار است با اشاره به اهمیت موضوع كدكس در میان سازمان های بین المللی گفت: این كمیته در سراسر جهان آگاهی های جدید و ضروری درباره كیفیت و ایمنی مواد غذایی و حمایت از مصرف‌كنندگان ایجاد كرده است.

وی اظهار داشت: با افزایش جمعیت جهان و تلاش جامعه جهانی برای افزایش امید به زندگی، كنترل كیفیت مواد غذایی برای حفظ سلامت و ایمنی مصرف‌كنندگان در همه كشورها ضروری است .
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینكه كدكس باید در این زمینه راهنما و آگاهی‌بخش باشد، افزود:  كشورهای عضو كدكس باید در تولید و عرضه محصولات ارگانیك و سازگار با محیط زیست، كاهش استفاده از سموم و نگهدارنده‌ها و بهبود روش‌های فراوری مواد غذایی پیشرو باشند.
 نماینده جمهوری اسلامی ایران در این اجلاسیه به بیان مسائل زیست محیطی و آلودگی محیط زیست پرداخت و ادامه داد:  بخش مهمی از این آلودگی در اثر بی توجهی برخی از كشورها به عوامل زیست‌محیطی و تولید محصولات ناسازگار با محیط زیست و ساختار بدن موجودات زنده است.
وی با بیان اینكه موضوع حفاظت از محیط زیست و تولید محصولات سازگار با محیط زیست جنبة حیاتی دارد ، گفت: این مسئله وظائف اعضای كدكس را در برابر مردم جهان سنگین می كند بطوریكه كشورهای عضو باید راهبرد مشتركی در تولید، واردات و صادرات دنبال كنند و برای تقویت سیستم‌های كنترل مواد غذایی گام های اساسی بردارند.
پیروزبخت با اشاره به ظرفیت بالقوه كمیته‌های منطقه ای به ویژه كمیته خاور نزدیك برای مشاركت در طرح های ایمنی و سلامت مواد غذایی اظهار داشت:  باید این ظرفیت را برای تدوین و اجرای استانداردهای مربوط به ایمنی مواد غذایی تقویت كرد و به فعل در آورد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در جمع نمایندگان منطقه خاور نزدیك به پیشینة كهن تاریخی از نخستین كانون های شكل‌گیری شهرنشینی و تمدن و تولید محصولات كشاورزی و غذایی در این مناطق اشاره كرد و افزود: هماهنگی اعضای این كمیته در تولید، عرضه و نظارت بر محصولات غذایی سالم می تواند بازار بین المللی را تحت تاثیر خود قرار دهد.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در طول ریاست كمیتة خاور نزدیك تصریح كرد:  ما در طول این مدت تلاش كردیم  جنبه‌های بحرانی و ضروری ایمنی مواد غذایی را در سطح ملی و منطقه‌ای بررسی كنیم و پیشنهادی برای تدوین طرح پیشنهادی اصالت‌سنجی در كمیته CCFICS  ارائه دادیم. 
گفتنی است، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این اجلاسیه آمادگی خود را برای ادامه نقش هماهنگ‌كننده فعالیت‌ها برای دور دوم نیز  اعلام كرد.
  یادآور می شود، در اجلاسیه منطقه ای FAO/WHO سال 2015 مسئولیت هماهنگ كننده كمیته FAO/WHO برای كشورهای منطقه خاور نزدیك (الجزایر، مصر، تونس، امارات متحده عربی ،عمان، عراق، اردن، یمن، سودان، لیبی، سوریه، لبنان، بحرین، قطر و عربستان سعودی ) به عهده جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

 
مطالب مرتبط