مهندس مرضيه طاهري مهر
کارشناس نویسنده مقاله: مهندس مرضيه طاهري مهر
1396/04/03

رئیس سازمان ملی استاندارد:

بنزین‌های وارداتی مطابق استاندارد ملی ایران است/ 12 محموله بنزین غیراستاندارد در سال 95 مرجوع شد

پیروز بخت گفت: از 36 محموله بنزینی كه در سال 95 وارد كشور شده بود بعد از آزمایش و تست هایی كه ما انجام دادیم 12 محموله غیر استاندارد تشخیص داده شد كه همگی مرجوع شدند.

 پیروز بخت گفت: از 36 محموله بنزینی كه در سال 95 وارد كشور شده بود بعد از آزمایش و تست هایی كه ما انجام دادیم 12 محموله غیر استاندارد تشخیص داده شد كه همگی مرجوع شدند.

نیره سادات پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به انطباق بنزین وارداتی ایران با استانداردهای ملی كشور اظهار داشت: ما تمامی كالاهایی را كه وارد كشور می شود آزمایش می كنیم كه با استانداردهای تعریف شده در ایران مطابقت دارد یا خیر، پس از آن مجوز ترخیص از گمرك صادر می شود در غیر این صورت از گمرك وارد كشور نمی شود. یعنی در صورت استاندارد نبودن علی الاصول كالا وارد كشور نمی شود.

وی تصریح كرد: از محموله هایی كه وارد كشور می شود قبل از بازرسی ها درگمرك و آزمایش های اولیه ممكن است برخی غیر استاندارد باشند كه مرجوع می شوند بنابراین اینكه گفته شود بنزین غیر استاندارد وارد چرخه توزیع بنزین كشور شده، صحت ندارد.

پیروز بخت یادآور شد: از 36 محموله بنزینی كه در سال 95 وارد كشور شده بود بعد از آزمایش و تست هایی كه ما انجام دادیم 12 محموله غیر استاندارد تشخیص داده شد كه همگی مرجوع شدند.

وی خاطرنشان كرد: در حال حاضر آنچه ملاك سنجش بنزین های وارداتی است مطابقت با استانداردهای  ملی ایران است به این معنا كه ملاك ما یورو 4 و یا 5 بودن نیست زیرا ممكن است بخواهیم این استاندارد را به بیش از آنچه دردنیا استاندارد است ارتقا دهیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: ممكن است با توجه به آلودگی هوای كشور ما نیاز داشته باشیم استانداردهای خود را از یورو 4 به یورو 5 و یا بالاتر ارتقا دهیم بنا بر این باید استانداردهای سختگیرانه تری را لحاظ كنیم و در این خصوص با سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت هماهنگیم.

منبع: ایلنا
مطالب مرتبط