مهندس مرضيه طاهري مهر
کارشناس نویسنده مقاله: مهندس مرضيه طاهري مهر
1396/04/04

 

در ایران ظرف یك‌بارمصرف گیاهی نداریم!

چهل و چهارمین نشست كمیسیون فنی انجمن ملی پلاستیك ایران برگزار شد.دستور جلسه چهل و چهارم كمیسیون فنی عبارت بود از بررسی مصوبات اجرایی نشده سال 1395، گزارش جلسه سازمان ملی استاندارد در خصوص دو پیش نویس استاندارد ظروف یكبار مصرف سفره، گزارش اقدامات صورت گرفته در خصوص دو پیش نویس استاندارد ظروف یكبار مصرف سفره، بررسی نهایی فرم كمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت و بحث و بررسی در خصوص همایش علمی و راهبردی صنعت پلاستیك، ظروف یكبار مصرف.

به گزارش تجارت امروز ، دامغانی، دبیر كمیسیون فنی نیز در ابتدای جلسه در خصوص پیش نویس استاندارد ظروف یكبار مصرف گفت: بحث از آنجا شروع شد كه شركت های تولید كننده ظروف یكبار مصرف قابلیت استفاده از آرم استاندارد بر روی ظروف خود را ندارند و این مهم ترین موضوعی بود كه ما در سازمان استاندارد دنبال كرده و به 2 پیش نویسی رسیدیم كه برای این موضوع وجود دارد اما سالها است كه كنار گذاشته شده است.

 وی افزود: طی جلسه ای كه با دكتر نازی مدیر كل دفتر تدوین سازمان ملی استاندارد داشتیم تصمیم بر این شد تا از موضوعات قبلی برای این موضوعات جدید استفاده نشده و این پیش نویس ها در كمیته فنی سازمان استاندارد به جریان افتاده و بررسی شود و در صورت صلاحدید تدوین شود.

 دامغانی خاطر نشان كرد: به هر ترتیب جلسه خوبی برگزار شد و تا الان بنده با پیگیری هایی كه با  خانم دكتر نازی داشتم مشخص شد كه خانم  علمی زاده مسوول این موضوع شدند و  كمیته برنامه ریزی برای این دو پیش نویس استاندارد برگزار شده و ما منتظر هستیم كه این كمیته فنی كه برای تصمیم گیری در رابطه با این دو پیش نویس استاندارد است برگزار شود.

 در ادامه جلسه مهندس صبوری در رابطه با بحث ظروف یكبار مصرف با بیان اینكه برخی می گویند چرا یك شركتی آرم استاندارد استفاده می كند در حالی كه استاندارد موجود برای ظروف یكبار مصرف تولید شده به روش گرما شكل دهی می باشد و نباید برای ظروف تولید شده به روش تزریق استفاده شود و این امری خلاف محسوب می شود گفت: به جای این دعواها باید یك استاندارد برای این مشكل تدوین كرده تا هردو استفاده كنند و هر دو با آن استاندارد پیش بروند.

 مدیرعامل شركت صبوران پلیمر افزود: انجمن ظروف یكبار مصرف برای مقابله با تولیدات نا مرغوب و زیر پله ای و غیر استاندارد باید دستورالعملی بدهد كه بر اساس آن پس از تولید ظروف شركت ها موظف به زدن برچسب های استاندارد بر روی بسته بندی محصولاتشان شوند و از اداره استاندارد هم بخوانند كه بروند و بازرسی های لازم را انجام داده تا برخورد مناسب با این تولیدات زیر پله ای صورت گرفته و همه محصولات با استاندارد به دست مصرف كننده برسد.

 بازرسی ظروف یكبار مصرف

 در ادامه جلسه خادمی، مدیر عامل شركت آریا نام، در خصوص بحث بازرسی كالا سازمان ملی استاندارد گفت: در جلساتی كه با دوستان گذاشتیم نقاط ضعف تعریف شد و با توجه به تعریف گروه كالایی بررسی و به سازمان ملی استاندارد و مشخصا معاونت ارزیابی  كالاهای وارداتی و صادراتی نامه ای از طرف انجمن مبنی بر اینكه اگر قرار است كه كار به فرم شایسته تری انجام شود كنترل و نظارت و فرایندهای بازرسی و دستورالعمل ها بر اساس كتاب مقررات واردات و صادرات و براساس HS code برنامه ریزی شود ارسال شد.

  مدیر عامل شركت آریا نام در ادامه افزود: بر اساس پیگیری ما در تاریخ 30 اردیبهشت ماه این كار به جامعه ممیزی بازرسی ایران محول شده و قرار بر این شده تا آیین نامه هاو دستور العمل هایی را كه سازمان استاندارد پیرامون این موضوع داشته است بررسی كند.

  خادمی افزود: دوستان اگر در رابطه با این موضوع نظر و پیشنهادی دارند می توانند از طریق سایت جامعه ممیزی و بازرسی ایران و یا از طریق سایت انجمن ملی مكاتبه كنند.

 صبوری نیز در ادامه همین بحث با اشاره به این موضوع كه مسائل بازرسی یكی از موارد مهمی است كه تاثیر زیادی در نتیجه كار دارد گفت: وقتی بازرسی درست و تخصصی باشد وقتی در گمرك موادی می آید هم آزمایشگاه مرجع آنرا بتوانند درست انتخاب كنند هم بازرسی تخصصی باشد.

 وی افزود: مثلا در جایی 200 مدل كالا به یك بازرس برای بازرسی داده می شود كه طبیعتا آن بازرس تخصص لازم را برای همه آن كالاها نداشته و بهتر است كه شركت های بازرسی افراد متخصص را در رشته های مختلف استخدام كنند تا خروجی كار بهتر شده و  در این صورت خیلی از مسائل و مشكلات به مرور زمان حل خواهد شد.

 

  خادمی در رابطه با استانداردهای PPوPS گفت: ما 2 تا استاندارد در ظروف PP و PSداریم كه تولیدشان به روش گرمادهی است اما تزریق در آنجا نیامده است و مشكل هم از آنجا ایجاد شد كه چرا تزریق در اینجا نیست .پیشنهاد بنده این است كه با توجه به اینكه فرآیند تدوین یك استاندارد نزدیك به یكسال طول می كشد و تا بخواهیم منتظر بشویم تا پس از تدوین تولیدكننده ها نشان استاندارد بگیرند بسیار زمان بر است در حالیكه می شود با یك تغییرات جزیی و اضافه شدن یك واژه تزریق به استاندارد موجود  ،همین استاندارد مورد استفاده قرار بگیرد.

 وی افزود: در جلسه كمیته فنی باید پیشنهاد تجدید نظر در استاندارد موجود  داده شود تا در صوتیكه كه مغایرت و ابهام و مشكلی وجود نداشته باشد تجدید نظر صورت گیرد و پس از آن در فرصت مناسب دوستان استاندارد جدید را تدوین كنند.

صبوری نیز در رابطه با تجدید نظر بر روی استاندارد موجود افزود: باید شركت هایی كه منافع آنها در این موضوع بیشتر است جلسات بیشتری با هم گذاشته و به جمع بندی بهتری رسیده و سریعتر اقدام كرده و این دو استاندارد را با هم ادغام كرده تا در زمان صرفه جویی شده و نیاز به تدوین استاندارد جدید نباشد و بتوانند روی ظروف هم از مهر استاندارد استفاده كرده تا این ظروف رفته رفته جای ظروف نازك و بی كیفیت را گرفته و محصول بهتری به دست مصرف كننده برسد.

 صبرآموز نیز در ادامه جلسه در رابطه با بازنویسی استاندارد قبلی در زمینه ظروف یكبار مصرف گفت: با دیدی كه بنده از تیم تدوین استاندارد دارم اینكه ما تزریق را در كنار ترموفرمینگ جا بدهیم به راحتی جا می افتد یعنی اینقدر منطقی هستند كه قبول كنند.

 تقابل تولیدكنندگان با موج منفی تبلیغات علیه پلی استایرن ها

 وی در رابطه با تدوین این استاندارد و شایعاتی كه تدوین كنندگان پیرامون بحث پلی استایرن ها مطرح كردند گفت: موج بسیار بزرگی در جامعه ایجاد كرده است و حتی این شایعه تا جایی پیش رفته است كه صاحب صنعت پلاستیك ما هم برایش ابهام بوجود آمده است و می پرسد پلی استایرن مشكلی ندارد؟ حتی برایش سند نیست كه در كف اروپا در هزاران مغازه در لیوان های پلی استایرن قهوه به فروش می رسد.

نماینده شركت مترا افزود: اگر ما امكان بازنویسی استاندارد را داریم در حال حاضر بهترین فرصت برای مطرح كردن آن است و در صورتی كه این استاندارد تغییر نكند دوباره 4 تا كارخونه ظروف یكبار مصرف را به بهانه سرطان زا بودن پلی استایرن تعطیل می كنند و این چرخه معیوب ادامه پیدا می كند.

 صبرآموز افزود: تحقیق در رابطه با  مضر بودن مواد پلی استایرن مستلزم سالها آزمون پزشكی است و ابتدا مواد آزاد شده از پلی استایرن را شناسایی كرده و سپس با بررسی یك سم شناس و پزشك بر روی حیوانات آزمایش شده و بازخورد آن را دیده و در آخر در باره همه این بررسی نظر نهایی را اعلام می كند كه حجم این پروژه خیلی بالاست و تا كنون كسی در ایران به دلیل نبود توانایی و تخصص لازم این كار را انجام نداده است و ما باید به مرجع FDA استناد كرده و با خواندن یك مقاله در یك سایت نباید این شایعات را ترویج كنیم.

صمدی، نماینده انجمن ظروف هم در رابطه با این بحث گفت: در رابطه با بحث ظروف گیاهی و سرطانزا بودن پلی استایرن ما سالها تحقیق و بررسی كردیم و جالب است بدانید كه ما در ایران حتی یك مورد ظروف گیاهی نداریم و در جلسه ای كه در وزارت بهداشت داشتیم مطرح كردیم كه چرا با توجه به دانستن این مساله كه ظرف گیاهی تولید نمی شود جلوی این تولیدكنندگان گرفته نمی شود.

 نماینده انجمن ظروف افزود: متاسفانه در سازمان های مربوطه موازی كاری صورت می گیرد و تا جایی كه دو معاونت در یك سازمان مغایر یكدیگر عمل می كنند.

صبوری در خصوص تدوین یك استاندار جامع و كلی گفت:  باید مصرف كننده های نهایی را مدنظر قرار داده و نباید استاندارد سلیقه ای و دلخواه باشد و باید بر اساس یك استاندارد مشخص و واحد تدوین شود و به صورت كامل و اصولی تدوین صورت گرفته تا در آینده مشكلی پیش نیاید.

 مدیرعامل صبوران پلیمر در پایان خاطرنشان كرد: تبلیغات منفی ای كه رسانه ها پیرامون شایعات پلی استایرن ها مطرح می كنند لطمه زننده است و باید تولیدكنندگان از حق خود دفاع كرده و در تقابل با آن برآمده  و ارتباط بیشتری با رسانه ها برقرار كنند و فعالیت های رسانه ای خود را پیرامون این هجمه افزایش دهند.
مطالب مرتبط