مهندس مرضيه طاهري مهر
کارشناس نویسنده مقاله: مهندس مرضيه طاهري مهر
1396/04/27

استانداردهای ? نوع كود كشاورزی اجباری می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد كشاورزی،   شمس الله ملازاده با بیان اینكه استاندارهای اجباری هفت نوع كود پر مصرف كشاورزی در سال جاری تصویب و اجرایی خواهد شد، افزود: طی سه سال و نیم اخیر، وزارت جهاد كشاورزی با همكاری سازمان استاندارد ملی در فاز نخست مشخصات فنی و استانداردهای اجباری هفت نوع كود پر مصرف كشاورزی را تدوین كرده و اكنون طرح اجرای استانداردهای اجباری این كودها در شورای عالی استاندارد در حال بررسی و تصویب است.

وی اظهار داشت: این هفت نوع كود كه بیش از 90درصد كودهای مصرفی كشاورزی را تشكیل می‌دهند شامل كودهای داخلی و خارجی همچون سوپر فسفات ساده، سوپر فسفات تریپ، اوره و فسفات پتاسیم می‌شود.

مسئول دفتر ساماندهی كود و بهبود تغذیه گیاه وزارت جهاد كشاورزی با بیان این كه اجرای استانداردهای اجباری كودهای كشاورزی، ریسك عرضه كودهای تقلبی را در كشور افزایش می‌دهد، تصریح كرد: این اقدام در راستای سلامت مردم، منافع كشاورزان و تولید كنندگانی است كه مایلند كودهای استاندارد تولید كنند، صورت می‌گیرد.

ملازاده ادامه داد: ما با اجباری كردن استانداردهای كودهای كشاورزی به دنبال آن هستیم كه به لحاظ حقوقی برای متخلفان، مجازات‌های سنگین تعیین و به این ترتیب از ورود آنان به بازار كود و انجام سوء استفاده‌ها جلوگیری كنیم.

وی اقدام وزارت جهاد كشاورزی در زمینه ثبت و پایش و كنترل كودهای كشاورزی تولید داخلی و وارداتی را به منظور دسترسی بهره برداران به كودهای با كیفیت بسیار مهم و ارزنده خواند و گفت: تا كنون بیش از پنج هزار برند فرمول كود تولید داخلی، وارداتی و توزیعی توسط موسسه تحقیقات خاك و آب ثبت شده است.

مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به این كه تا سال 93 هیچ قانون یا دستورالعملی برای ثبت و كنترل كیفیت كودهای كشاورزی و برخورد با متخلفانی كه كودهای غیر استاندارد و آلوده به فلزات سنگین تولید و یا وارد می‌كردند وجود نداشته است، خاطر نشان كرد: با دستور وزیر جهاد كشاورزی در سال 93 دستورالعمل ثبت و پایش كودهای كشاورزی توسط موسسه تحقیقات خاك و آب تدوین وسپس به اجرا در آمد.

وی اذعان داشت: با اجرای این دستورالعمل، كیفیت كودهای شیمیایی، آلی و زیستی نسبت به سال‌های قبل از 92 ارتقای قابل توجهی در كشور داشته و تلاش می‌كنیم با اجرای طرح‌ها و تصمیم‌های جدید، به استانداردهای اطمینان بخش در حوزه كود برسیم.

ملازاده با بیان این كه بخشی از افزایش تولید محصولات كشاورزی و درآمد كشاورزان به كیفیت كودهای مصرفی بر می‌گردد، اظهار داشت: یك بررسی میدانی نشان می‌دهد كه در گذشته به علت مصرف كودهای بی كیفیت كه ماده مؤثره نداشته‌اند، عملكرد تولید محصولات كاهش یافته ضمن آن كه به بهداشت خاك هم آسیب رسیده است.

وی پایش مستمر كودهای كشاورزی در استان‌ها را از دیگر اقدام‌های وزارت جهاد كشاورزی عنوان و تصریح كرد: كیفیت كودها توسط كارگروهی در استان‌ها كه اعضای آن شامل رییس سازمان جهاد كشاورزی، نمایندگانی از وزارت جهاد كشاورزی، صنعت و معدن و تجارت و تعزیرات حكومتی و كالای قاچاق هستند به طور مستمر پایش و متخلفان مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.
مطالب مرتبط