مهندس مرضيه طاهري مهر
کارشناس نویسنده مقاله: مهندس مرضيه طاهري مهر
1396/04/31

ضرورت نظارت هر چه بیشتر بر واردات اسباب بازی/اقلامی غیر استاندارد كه دنیای كودكان را تهدید می‌كند

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

واردات اسباب بازی قاچاق از معضلاتی است كه علاوه بر تحمیل خسارات جدی به اقتصاد كشور،دنیای كودكان را نیز تهدید می كند، با چنین اوصافی می طلبد تلاش هر چه بیشتر، نسبت مقابله و مبارزه با آن لحاظ شود.

ضرورت نظارت هر چه بیشتر بر واردات اسباب بازی /اقلامی غیر استاندارد كه دنیای كودكان را تهدید می كندبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و كشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، صنعت اسباب بازی یكی از پولساز ترین فعالیت های تولیدی در جهان محسوب می شود.

به واقع مشتریان اصلی این اقلام،كودكانی هستند كه دلبستگی شدید میان والدین و آنها (از حیث روحی و عاطفی)، مجالی برای كم توجهی به این نیاز كودكان باقی نمی‌گذارد و كم نیستند والدینی كه با یك اشاره كودك نسبت به خرید و تهیه اسباب بازی فرزند خویش اقدام می كنند.

از حیث روانشناسی كودكان نیز، خرید و تهیه این اقلام در رشد شخصیتی كودكان نقش بسزائی را ایفا می‌كند و به نوعی می توان گفت بخشی از ساختار دنیای ذهنی كودكان بواسطه همین محصولات، ساخته و پرداخته می شود.

به موازات این اهمیت برجسته و قابل توجه، لذا قاچاق اسباب بازی نیز مخاطره ای است كه می‌تواند دنیای پاك و معصومانه كودكان را با چالش هایی جدی مواجه سازد، مشكلاتی كه بخشی از آن متوجه ابعاد فرهنگی، ارزشی و اخلاقی می شود و وجه دیگر قضیه به حوزه مالی و اقتصادی كشور و پیامدهای مخرب این فعالیت نامبارك در عرصه مذكور(اقتصادی) معطوف می شود كه به نوعی می تواند موجبات اختلال در فعالیت عادی و طبیعی كارگاه ها و واحدهای تولیدی اسباب بازی داخلیِ فعال در این مرز و بوم را فراهم سازد.

بر اساس گزارشات منعكس شده در رسانه ها، 25 درصد از اسباب بازی های موجودِ در بازار كشور، به‌صورت قاچاق و غیر قانونی وارد خاك ایران می شود.

به واقع این به معنای بومی بودن 75 درصد از اسباب بازی‌های دیگر نیست، بلكه از میان ادوات و اسباب بازی موجود در بازار برای كودكان، تنها بخشی از آن معطوف به تولیدات داخلی می شود و ما بقی مشمولِ محصولات خارجی می شود كه البته از مجاری قانونی وارد كشور می شوند.

حسین رضائی، یكی از توزیع‌كنندگان عمده اسباب بازی در استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و كشاورزی ، با اشاره به ضعیف بودن نظارت ها بر روندِ واردات اسباب بازی به كشور، اظهار داشت: بدون تردید بخشی از اسباب بازی موجود در بازار كه از آن تحت عنوان محصولات قاچاق یاد می شود ،در سایه ضعف های نظارتی وارد و عرضه می شوند كه باید برای كنترل و مهار آن با جدیت تمام اقدام شود.

وی افزود: اساساً ورود و عرضه اسباب بازی های قاچاق با مخاطراتی جدی در ابعاد گوناگون همراه است كه بخشی از آن در قالب معضلات و تبعات منفی اقتصادی، بخش دیگر آن در چارچوب های فرهنگی و بخش دیگر نیز در عرصه سلامت كودكان قابل بررسی است.

این توزیع كننده عمده اسباب بازی در استان تهران عنوان كرد: در حوزه برخورد با قاچاق اسباب بازی دستگاه های بسیاری نقش دارند كه ستاد مبارزه با كالای قاچاق، اتحادیه ذی‌ربط، سازمان تعزیرات حكومتی، شورای اصناف، مجموعه نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اماكن، نیروی انتظامی و...از نمونه های آن به شمار می روند.

رضائی گفت: در بخش قوانین نیز، ضوابط و دستور العمل های مقتضی، تعریف و طراحی شده، لذا متأسفانه در بخش اجرایی، شاهد وجود برخی نارسایی های هستیم كه اگر غیر از این بود قطعاً امكان عرضه و یا ورود این میزان از اسباب بازی قاچاق در كشور وجود نداشت.

مقابله و مبارزه با اسباب بازی قاچاق در اولویت قرار گیرد

علیرضا خزائی،كارشناس بازار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و كشاورزی ،با اشاره به ضرورت در اولویت قرار گرفتن اسباب بازی در لیست اقلام و محصولات قاچاق كه مقابله و مبارزه با آن در اولویت قرار گیرد،گفت: بر اساس اظهارات برخی از مسئولان ذی‌ربط، متاسفانه این محصولات در زمره اقلام اولویت دار در مقابله با قاچاق به شمار نمی روند كه به اعتقاد بنده این موضوع از نقایصی است كه باید در ارتباط با آن تجدید نظر و چاره اندیشی شود.

وی افزود: بدون تردید اولویت گذاری مبارزه با محصولات قاچاق، از مؤلفه‌ها و پارامترهای خاص به خود برخوردار است كه بر مبنای فراگیری، جامعه هدف و مخاطرات احتمالیِ اقلام این‌چنینی ، نسبت به رِنج اولویتی آن تصمیم‌گیری می شود، اما به نظر می رسد در ارتباط با محصولات مذكور(اسباب بازی) تا حدودی كم توجهی شده، زیرا اقلامی كه آینده و سرنوشت كودكان ما از حیث روحی، روانی و آموزشی با آن گره خورده از اهیمت بسزایی برخوردار است و باید در خصوص ضروریات و اولویت های مرتبط با آن، بازبینی و تغییر نگرشی جدی لحاظ شود.

كارشناس بازار عنوان كرد: البته طرح این موضوع به این معنا نیست كه اساساً واردات اسباب بازیِ قاچاق، آزادنه است و دستگاه های متولی نیز هیچگونه حساسیتی در این خصوص ندارند و بعضاً در گزارشاتی كه از كالاها و محصولات مكشوفه قاچاق، رسانه ای یا منتشر می شود با درج عنوان اسباب بازی قاچاق نیز مواجه می شویم، اما انتظار می‌رود ضریب برخورد، حساسیت، توجه و شناسایی و كشف این اقلام بیش از پیش افزایش یابد.

در حوزه تولید و طراحی اسباب بازی ضعف هستیم

احمد رضا نجم آبادی، یكی از فعالان حوزه تولید اسباب بازی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و كشاورزی ،با اشاره به لزوم لحاظ كردن فناوری و تجهیز مراكز تولید اسباب بازی به ادوات پیشرفته تر، عنوان كرد: متأسفانه در عرصه مذكور و فعالیت های تولیدیِ مربوطه، آن‌چنان كه باید قوی و حرفه ای فعالیت نكرده ایم.

وی افزود:در حوزه طراحی نیز با ضعف های بسیاری مواجه هستیم و به تبع در چنین شرایطی، اقبال و گرایش جامعه به سمت اسباب بازی های خارجی چندان غیر منتظره به نظر نمی رسد.

این تولیدكننده اسباب بازی گفت:  باید با حمایت هر چه بیشتر دولت و تلاش هر چه بیشتر تولیدكنندگان و آموزش تخصصی در این خصوص، نسبت به پیاده ساختن طرح های بومی و ارزی مطابق و همسان با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی تلاش فزآینده تری لحاظ شود.

نجم آبادی عنوان كرد: یقیناً در صورت حُصولِ این امر و به موازات آن، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مضاعف به والدین، قادر خواهیم بود از سود آوری این فعالیت، به نحو مطلوب تری بهره مند شویم و حتی در بخش اشتغال نیز به توفیقات شایسته تری دست یابیم كه قطعاً خروجی آن برای جامعه ، اقتصاد كشور ، والدین و كودكان كه آینده سازان این مرز و بوم هستند مثمرثمر خواهد بود.
مطالب مرتبط